Kadın girişimciler dikkat! Bankalar arka arkaya duyurdu! İşte en uygun faizli kredi destek paketleri!

İş kurmak ya da işletmesini büyütmek isteyen kadın girişimciler için İş Bankası, Halkbank, Denizbank, Akbank, Şekerbank ve Yapıkredi'den arka arkaya uygun faiz ve ödemeli kredi kampanyaları geldi.

Finans 22.11.2021 - 11:35 22.11.2021 - 11:35 Ali Parim

Küçük ve orta ölçekli işletmeler, son iki yıldır pandemi ve artan maliyetler nedeniyle zor günler yaşarken, yeni bir işletme kurmak isteyen girişimciler de daha fazla finans desteğine ihtiyaç duymaya başladı. Girişimcilerin nakit ihtiyacını bir nebze de olsun gidermek adında KOSGEB gibi kuruluşların yanı sıra bankalar da arka arkaya destek paketleri hazırladı. Özellikle kadın girişimciler için İş Bankası, Halkbank, Akbank, Şekerbank, Yapı Kredi ve Denizbank gibi önemli bankalardan arka arkaya uygun faizli ve geri ödemeli kredi kampanyaları açıklandı. Gelin hep birlikte bankaların kadın girişimciler için hazırladığı kredi kampanyalarına bir göz atalım; 

İş Bankası: İş Bankası'nın kadın girişimcilere 500 bin liraya yakan uygun faiz ve geri ödeme ile kredi veriyor. Banka sadece bununla da yetinmeyip KOSGEP desteği alarak iş kuran kadın girişimcilere ayıraca 70 bin TL daha kredi imkanı sağlaıyor. Yine Banka'nın Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyesi kadın girişimcilere ve kadın çifçilere yönelik önemli destek paketleri bulunuyor. 

Halkbank ise sadece işini büyütmek değil yeni iş kurmak isteyenlere de kesenin ağzını açıyor. Halkbank'ın 'Kadın Girişimci Kredi' paketi kapsamında işini büyütmek isteyen kadın girişimciler için 100 bin lira, yeni iş kuran ve işletme yaşı 6 ayı geçmeyen kadın girişimciler için 50 bin lira 36 ay vadeli uygun faizli kredi veriliyor. Halkbank'ın ayrıca faizsiz kredi kampanyası da bulunuyor. Ancak bu kampanyadan KOSGEB'de uygulamalı girişimcilik eğitimi tamamlayan, 30 yaşın altındaki kadınlar faydalanabiliyor. Bu kriteri sağlayan girişimcilere 100 bin liraya kadar faizsiz kredi veriliyor. Ayrıca 1 yıldan fazla bir süredir ustalık belgesi olan ve ustalığıyla ilgili son bir yıl içerisinde işletme kuran kadınlara da 225 bin liraya varan sıfır faizli kredi veriliyor. 

Akbank ise Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile imzaladığı anlaşma kapsamında küçük ve orta ölçekli işletmeleri bulunan kadın girişimcilere 2 buçuk yıl vadeli bir kaynak sağlıyor. 

Şekerbank'ın da tarım ve hayvancılık yapan kadın girişimciler için önemli bir kredi destek kampanyası bulunuyor. Banka Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi, hayvansal üretim için işletme tescil belgesi bulunan kadın müşterilerine, 50 bin liraya kadar krediyi 60 ay vade ile veriyor. Aynı zamanda ödemelerin hasat zamanında yapılmasına da olanak sağlanıyor. Şekerbank sadece tarım ve hayvancılıkla uğraşan değil, başka alanlarda kendi işini kurmak isteyen girişimcilere de önemli destekler sunuyor. Yeni iş kurmak isteyen kadın girişimciler, Şekerbank'tan yine 50 bin liraya kadar, 6 ay geri ödemesiz ve 36 aya kadar vadeli krediler alabiliyorlar. 

Yapı Kredi de Şekerbank gibi kadın çiftçilerin finans ihtiyacını karşılayacak uygun kredi imkanı sunuyor. Kadın girişimciler 30 Kasım 2021 tarihine kadar Yapı Kredi üzerinden 50 bin liraya varan yüzde 1.65 faizler kredi alabiliyorlar. Kredinin geri ödemesi 24 ay vade ile oluyor. 

Denizbank: Son olarak Denizbank'ın da Akbank gibi Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası’yla yaptığı anlaşma kapsamında ortağı/ortakları kadın olan imalatçı, ihracatçı müşterilerine 9.6 milyon liraya kadar, diğer işletmelere ise azami 5 milyon liraya kadar Kredi Garanti Fonu sunuyor. Protokol, 30 Mart 2023 tarihinde son buluyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@