Kabine Toplantısı sonrası önemli karar: O bakanlığın ismi değişiyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında Beştepe'de gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın adının değiştirileceğini açıkladı.

Kamu Haberleri 12.10.2021 - 08:48 12.10.2021 - 08:48

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Kabine Toplantısı'nın ardından gazeticilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantıda, sağlıktan eğitime, güvenlikten turizme ve sosyal yardımlara kadar ülkeyi ve milleti yakından ilgilendiren pek çok hususla ilgili değerlendirme yapıldığını bildirdi.

Erdoğan'ın dikkat çeken açıklamalarından bir tanesi ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın isminde değişikliğe gidilmesi oldu. Erdoğan, siyaset üstü bir mesele olarak tanımladığı iklim değişikliğinde herkesin samimi ve yapıcı bir şekilde bu sürecin içinde yer almasını temenni ederek bakanlığın yeni ismini duyurdu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ismi Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştirildi. Ayrıca bünyesinde bir de İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulu oluşturulacak ve bakanlığa bağlı, altında ilgili tüm birimlerin yer alacağı bir İklim Değişikliği Başkanlığı kurulacak. 

Şu anda Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı olan Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlanacak. Bu kurumlar Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgili sorumluluklarını da yerine getirmeyi sürdürecek.

Son olarak Erdoğan, İçişleri Bakanlığı'na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün statüsünü yükselterek Göç İdaresi Başkanlığı haline dönüştürüleceğini açıkladı. Böylece ülkenin göç konusunda çok daha kapsamlı, etkin ve hızlı hareket edebilmesini sağlayacak kurumsal kapasitenin oluşturulması hedefleniyor.