Kabine Toplantısı sonrası Erdoğan açıklama yaptı! Kabine Toplantısında hangi kararlar alındı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası şu sıralar kameralar karşısında açıklama yapıyor. Elektrik faturalarından yüz yüze eğitime kadar birçok konuda önemli kararlar alındı. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...

Gündem 08.11.2021 - 20:15 08.11.2021 - 21:29 Mustafa Çokyaşar

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün akşam saatlerinde toplandı. 15.50'de başladı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, 3 saat 40 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları ise şu şekilde:

Erdoğan ilk olarak çok güçlü bir altyapının kurulduğu "Son 19 yılda çok güçlü ve kapsayıcı bir altyapı kurduk" sözleriyle açıkladı.  Erdoğan, "Bu sayede ülkeler maske kavgası verirken biz rahatça ihtiyaçlarımızı karşıladık. İnsanlar temel ihtiyaç malzemelerine bile erişmekte güçlük çekerken biz hiçbir sıkıntı yaşamadık. Birçok ülkede sıkıntılar yaşanırken, biz hedeflerimize ulaşmayı başardık." diyerek kurulan altyapının oldukça güçlü olduğunu vurguladı. Sözlerine şöyle devam etti " Sonuçta ortaya çıkan tablo, ülke olarak sahip olduğumuz potansiyeli harekete geçirebilecek potansiyele sahip olduğumuzu gösteriyor. Sağlık hizmetlerinde herhangi bir krize asla izin vermedik. Vaka, hastaneye yatış ve yoğun bakım, vefat saytıları kontrol edebileceğimiz bir seviyededir. İnşallah bunları daha da aşağıya çekeceğiz. Sanayi üretiminde kesintiye yer vermeyecek bir sistemi salgının ilk günlerinden itibaren kurmuştuk. Böylece iracatımızı toparlamakla kalmadık ileri seviyeye taşıdık."

Yüz yüzü eğitimesonuna kadar devam kararı

Erdoğan son günlerde vaka sayılarının artmasıyla birlikte uzaktan eğitime mi  geçilecek tartışmalarına son koydu. Erdoğan konuyla ilgili "Okullar açılacak mı kapanacak mı? tartışması artık sona ermiştik. Okullardaki yüz yüze eğitim kesinlikle devam edecektir." diyerek yüz yüze eğitime devam konusunda kararlı olunduğunun altını çizdi.

Okullara 40 bin sağlık personeli müjdesi

Erdoğan, okullarda istihdam edilmek üzere 40 bin sağlık personeli alınacağını müjdeledi. Önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanlığı'nın konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Doğalgazı yüzde 76 indirimle halka veriyoruz

Son günlerde sanayi doğalgazına yüzde 40 zam yapılmasıyla eleştirilerin artması üzerine Erdoğan konuyla ilgili açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı "Yatırım, ihracat ve istihdam odaklı ekonomi politikamızda, ülkemizi büyütecek her türlü adımı desteklemeye devam edeceğiz. Avrupa'da, doğal gaz fiyatları 2020 yılı başındaki 115 dolar seviyesinden 1100 dolar hatta günlük piyasada 1500 dolar seviyesine çıktı. Buna karşılık biz konutlarda tüketilen doğal gazı 150 dolardan veriyoruz. Alış fiyatımıza göre baktığımızda ise halka yüzde 76 indirimle veriyoruz." diyerek doğalgazın birçok ülkeye göre ucuz olduğunun altını çizdi.

TRT Payı tarih oldu

Erdoğan TRT Payı'nın artık elektrik faturalarına yansılmayacağını müjdeleyerek şunları söyledi: "Bir başka ifade ile her vatandaşımıza 1500 liranın üzerinde bir enerji desteği vermiş olduk. Elektrik faturalarındaki TRT payı ile enerji fonu kesintilerini de kaldırma kararı aldık. Hem vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek bir yaklaşımla küresel enerji payındaki krizi önleyeceğiz."

2022 inşallah emeklerimizin, fedakarlıklarımızı görmeye başlayacağımız bir yıl olacaktır. Büyük, güçlü Türkiye yolunda 2022 yılını başarıyla geride bıraktıktan sonra Türkiye'nin yükselişine hep birlikte şahitlik edeceğiz.

Türkiye'nin önünü kesmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Gençlerimize inşallah 2053 vizyonunu emanet etmeye Rabbim bize nasip edecektir. Bu sebeple Cumhur İttifakı'ndaki arkadaşlarımızla çalışıyoruz." 

CHP'nin Tezkere hayır oyu vermesi teröre destektir

CHP'yi sert sözlerle eleştiren Erdoğan, "Geçtiğimiz hafta Suriye-Irak tezkeresindeki yaşanan tartışmalar hepimizi üzmüştür. Türkiye'nin sınır ötesi harekatları siyaset üstü bir konudur. Evet dedikleri tezkereye bu sefer hayır diyenlerin bir yerlerden işaret aldıkları anlaşılmaktadır.

Bu tezkereye karşı çıkmak, bitme noktasına gelen terör örgütünün sınır ötesindeki unsurlarına can simidi atmak demektir. Yine tezkereye karşı çıkmak, güney sınırlarında oluşturulmaya çalışılan terör devletine destek demektir, bölücü örgüte destek demektir.

Son mahalli seçimlerde, yapılan gizli ve açık ortaklıklarla, bazı yönetimlerin bu partiye verildiğini biliyoruz." açıklanmasında bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun 'Kandil'i Yerle Yeksan Edeceğiz' Sözlerine Tepki

"Tezkereye hayır diyen zihniyetin, 'Kandil'i yerle yeksan edeceğiz' demesi de başka bir omurgasızlık örneğidir. Zehirli siyaset dilini bu üslıubu belirleyenler için tehlikeli buluyoruz.

Büyükelçilere verilen tepkilere destek olmayan, Kanal İstanbul projesini yabancı elçilere şikayet edecek kadar alçalan bu zihniyete milletimiz gereken cevabı verecektir."

Lütfü Türkan'a Sert Tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan şehit ailesine hakaret eden Lütfü Türkkan ile ilgili bir video da yayınlayarak sözlerine şu şekilde devam etti:

"Gördüğünüz gibi neresinden tutsanız rezillik olan bir skandalla karşı karşıyayız. Kardeşinin gencecik PKK terör örgütü tarafından paramparça edilen bir şehit yakının feryadını onun bacısına en ağır hakaretleri yaparak bastırmaya çalışmak insanlığa sığmaz. Üstelik bu kişi ve avanesi önce yapılan rezilliği inkar etmeye çalıştıktan sonra her şey belgesiyle ortaya konulunca kabul etmek zorunda kaldılar.

Bu siyasetçi müsveddesinin 'milletvekili' sıfatına ve o kutlu çatının altında bir dakika bile durmaya hakkı yoktur. Başında bir bayan genelbaşkanın olduğu bir partide bir şehidimizin bacısına küfür edilmesi karşısında genel başkan bayanın buna tahammül etmemesi ve kesinlikle bu zatı partisinden ihraç etmesi gerekir.

Duruş bu olması gerekir ama ne yazık ki başkan yardımcılığından ihraç etmişler. Kimi kandırıyorsunuz? Israrla el üstünde tutanların sorumluluğu buradaki görüntünün failiğinden daha az değildir. bizim inancımızda ve kültürümüzde her birimizin annesi, bacısı, kız evladı değere sahiptir. İYİ Parti'nin başındaki hanımefendi şehit yakınına değer vermiyorsa hiç değilse kendi cinsiyetinden birisine yönelik bu ağır hakarete tepki göstermelidir.

Sürekli kadınların şehit yakınlarının haklarıyla ilgili esip gürleyen CHP tarafında herhangi bir seviyede tepki gösterilmemesi arka taraftaki kirli pazarlıkların ispatıdır.

Bugün Azerbaycan'ın Karabağ'ı ve işgal altındaki topraklarını 44 günlük şanlı savaşın ardından kurtardığı zaferin birinci yıl dönümü. 30 yıl süren bu işgali bitiren zafer için Aliyev olmak üzere tüm Azerbaycanlı kardeşlerimizi bir kez daha tebrik ediyoruz. Zaferin ardından Azerbaycan işgalden kurtardığı topraklarında hızlı bir imar seferberliği başlatmıştır."

Cumhurbaşkanlığı  2021 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilecek isimler açıklandı

Son Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı 2021 Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin verileceği isimleri açıkladı. Bunlar: 

  • Teoman Duralı
  • İdil Biret
  • Alev Ebuzziya
  • Cüneyt Arkın
  • Gürbüz Azak
  • Etem Çalışkan
  • İbrahim Manav
  • Kemal Tahir 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@