Kabine kararlarından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğretmenlere ek ders müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine sonrası konuşmasında öğretmenler için ek ödeme müjdesi geldi. Erdoğan konuşmasında "Bir müjde de ücretli çalışan öğretmenlerimize ve usta öğreticilerimize vermek istiyorum. Her 5 ders için ilave bir saat ek ders ödemesi yapacağız." ifadelerini kullandı.

Kabine kararlarından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğretmenlere ek ders müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine sonrası konuşmasında öğretmenler için müjde geldi.

Öğretmenler için ek ders ödemesi yapılacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni sistemin detaylarını açıkladı. Erdoğan ayrıca ek ders için ödenecek rakamları da ilan etti.

ERDOĞAN'DAN ÖĞRETMENLERE EK DERS MÜJDESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine konuşmasında öğretmenler için ek ders müjdesi verdi. Erdoğan bundan sonra her 5 dersten sonra öğretmenlere 1 ders ilave ek ders ödemesi yapılacağını ilan etti.

Erdoğan milyonlarca öğretmeni ilgilendiren karar için şu ifadeleri kullandı.

"Bir müjde de ücretli çalışan öğretmenlerimize ve usta öğreticilerimize vermek istiyorum. Her 5 ders için ilave bir saat ek ders ödemesi yapacağız. haftada 30 saat derse giren öğretmenin alacağı ücret 3 milyon 400 TL'den 5 bin 740 li,raya yükselmektedir. 40 saat üzerinden alacakları ücret de 7 bin 400 liraya çıkmaktadır."

KYK KREDİLERİ DE DÜZENLENDİ

Erdoğan konuşmasında ayrıca KYK öğrenim kredileri hakkında da yeni düzenleme detaylarını açıkladı. Faiz işlemeyeceğini ifade eden Erdoğan sadece anaparanın ödeneceğini duyurdu.

KYK kredileri için Erdoğan "Kredilerin geri ödemeleri mezuniyetten 2 yıl sonra başlıyor. Bu sürede öğrenci sigorta girişi olan işe başlamamışsa E-Devlet üzerinden ödemeyi erteleyebiliyor. Yıllık güncelleme yurt içi fiyat endeksi farkına göre yapılıyordu, faiz uygulaması yapmadık. Ama Bay Kemal utanmadan, sıkılmadan faizden bahsediyor. Sıkıyorsa gel bunu ispatla, kimden faiz almışız ortaya koy. Son dönemde enflasyonun yükselmesi öğrenim kredisi güncellemelerinde beklenmedik rakamların ortaya çıkmasına yol açtı. Haftalar öncesinden talimatları verdik. Kabine toplantımızda kredi geri ödemelerinin heerhangi bir enflasyona farkı ya da faiz oranı olmaksızın sadece alınan kredi tutarı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık. Yani ana para. Kredi geri ödemesi yapan gençlerimiz faydalanacak. Toplamda 26 milyar liranın üzerindeki bri yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış oluyoruz. 3 milyon 157 bin gencimizin öğrenim kredi sorununu kökten çözmüş oluyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrenciler artık sadece aldıkları kredi miktarından sorumlu olacaklar." ifadelerini kullandı.