JÖH Nedir, Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır? 2021 JÖH Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı olarak Jandarma Özel Harekat (JÖH) olmak isteyen vatandaşlar konuya dair tüm son dakika gelişmelerini takip ediyorlar. Peki JÖH nasıl olunur? Kimler JÖH olabilir?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Türkiye’de gençler arasında en çok talep gösterilen mesleklerden birisi de Jandarma Özel Harekat (JÖH) olurken JÖH alımlarına dair büyük bir beklenti oluştu. 2021’de JÖH alımı yapılacak mı? JÖH olma şartları nelerdir?

JÖH NEDİR?

JÖH, jandarma Özel Harekat Birliği’nin kısaltmasıdır. JÖH üyeleri rütbeli askerlerden oluşmaktadır. Özellikle terörle mücadele konusunda büyük başarı göstermektedirler. Jandarma genel Komutanlığı’na bağlı birimlerden bir tanesidir. JÖH birliklerinin tamamı seçilme ve özel askerlerden oluşmaktadır. Çoğunlupu uzman çavuş olan JÖH Birliklerinin başında bir yüzbaşı bulunmaktadır.

JÖH EĞİTİMLERİ NASIL YAPILIR?

Başta terörle mücadele olmak üzere çok sayıda önemli görevde aktif rol üstlenen JÖH birliklerinin eğitimleri özel olarak yapılmaktadır. Bu birliğin eğitimi İzmir Foça’da gerçekleştirilmektedir. 10 haftalık bir eğitim sürecinden geçen askerler burada temel savaş teknikleri iledayanıklılık eğitimleri alırlar. Özenle seçilen komandolar yorgunluğa, uykusuzluğa dayanabilme, silah arkadaşlığı, özgüven, kısa sürede doğru karar verebilme, iklim ve arazikoşullarına adaptasyon, silahları tanıma ve etkin kullanma alanlarında nitelikli bir eğitim görürler. JÖH timleri eğitim boyunca 260 kilometre koşu ve 675 kilometre de yürüyüş yaparlar.

JÖH BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-En az lise mezunu olmak

-Askerlik hizmetini tamamlamış olmak veya başvuru yapıldığı sırasa askerlik vazifesini yapıyor olmak

-25 yaşını doldurmamış olmak

-Sağlık Yeteneği Yönetmeliği uyarınca sevk edilen hastaneden komando uzman erbaş olur veya uzman erbaş olur sağlık raporu alabilecek olmak

-En az 164 cm boyunda olmak

-TSK bünyesinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak veya askeri öğrencilik döneminde disiplinsizlik nedeniyle ilişiği kesilmemiş olmak

-Vücut yapısı düzgün olmak

-Fiziki görünüşü kusursuz olmak

-Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanabilecek durumda olmak

-Askerlik hizmeti sırasında emre itaatsizlik, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, amir ve üste fiilen taarruz, fesat ve isyan suçları ile Askeri Ceza Kanununun 148. maddesinde belirtilen suçlardan hükümlü durumuna düşmemek

-Adli sicili temiz olmak

2021 JÖH MAAŞLARI NE KADARDIR?

JÖH olarak göreve başlamak isteyen adayların en çok merak ettikleri hususlardan birisi de JÖH maaşları oldu. 2021 verilerine göreJÖH sınıflı askeri personellerin maaşları 6.000 TL ile 8.000 TL arasında değişmektedir. Maaşlara hizmet süresi, hizmet bölgesi ve tazminat ödemeleri de eklenebilmektedir. Doğuda görev yapan JÖH birliklerindeki personellerin maaşları Batı bölgelerine kıyasla yaklaşık 1.500-2000 TL kadar fazladır.

2021 JÖH ALIMLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

JÖH olmak isteyenlerin büyük bir merakla bekledikleri konu alımların başlaması oldu. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan alımlar dönem dönem duyuruluyor. Ancak bir süredir JÖH’lerin kurum içinden belirlenmesi nedeniyle alımların sıklığını düşürdü.Yine de Jandarma Genel Komutanlığı’nın 2021 yılı içerisinde JÖH alımı yapması bekleniyor. Şu anda yürürlükte olan bir JÖH alım ilanı bulunmuyor.

Kamugundemi.com

HABERİ PAYLAŞ: