Jandarma alımları başladı! YKS puanı ile subay ve astsubay alımları yapılıyor

Vatandaşların uzun bir süredir beklediği Jandarma Genel Komutanlığı alımları başladı. Subay ve astsubay olarak yapılacak olan alımlar ile ilgili detaylar haberin devamında, Kamu Gündemi'nde...

Jandarma alımları başladı! YKS puanı ile subay ve astsubay alımları yapılıyor

Askeri personel olarak çalışmak isteyen milyonlarca vatandaşın beklediği alımlar yayınlandı. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından uzun Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yayımlanan askeri personel alım ilanlarının subay ve astsubay rütbesi ile yapılacak olması ve adayların YKS puanlarının dikkate alınacak olması ise dikkat çekti. Milyonlarca vatandaşın heyecanla beklediği alım ilanları ile ilgili detaylar, şartlar, koşullar ve kontenjanlar belli oldu. Detaylar haberin devamında, Kamu Personeli'nde...

Jandarma Subay ve Astsubay Alımları Başlıyor

Askeri personel olarak çalışmak isteyen milyonlarca genç için müjdeli haber geldi. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından bugün yayımlanan ilanlarda toplamda 1000 kişiye yakın personel alımı yapılacağı açıklandı. Genel Komutanlık tarafından yapılacak olan alımlarda ise adayların YKS puanları dikkate alınacak. Lise mezunu askeri personel alımlarının yapılacak olması dikkat çekerken, JAMYO (Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu) ve JSGA (Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi) tarafından yapılacak olan alımların kkontenjanları ise vatandaşların dikkatini çekti. Çok sayıda askeri personel alımı yaılacak olması nedeniyle ilanlar kısa süre içerisinde ilgili paylaşımlar yapan sosyal medya hesapları tarafından paylaşıldı ve büyük dikkat çekti.

Askeri Personel Alımı YKS Şartı

Bugün yapılan duyurunun ardından lise mezunu vatandaşların ilgisini çeken ilanların iki farklı askeri kurum tarafından iki farklı pozisyonda olması kararlaştırıldı.

JAMYO ASTSUBAY ALIM PUANI

Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu tarafından yapılacak olan askeri personel alımlarında Astsubay rütbesi ile alımlar yapılacak. Toplamda 712 kişilik Astsubay alımlarında TYT sınav puanı dikkate alınacak. TYT puanı ile yapılacak olan alımlarda toplamda 7 bin 120 aday seçme sınavlarına katılabilecek.

JSGA SUBAY ALIM PUANI

Astsubay alımlarında olduğunun aksine subay alımlarında TYT ve AYT puanları dikkate alınacak. Taban puan şartı olmaksızın yapılacak olan alımlarda toplamda 200 genç askeri personel (subay) olarak alınacak.

Her iki alım için de aranan genel şartlar arasında en çok dikkat çeken nokta adayların 21 yaşını bitirmemiş olmaları oldu. Bugün yani 1 Temmuz tarihinde başlayan başvuru sürecinde en geç 24 Temmuz 2022 tarihine kadar yapılmış olması gereken başvurular, Jandarma resmi internet adresinden gerçekleştirilecek.