İşten ayrılanlar dikkat: Eğer nedeniniz buysa işverenden tazminat alabilirsiniz!

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, maaşı düşürüldüğü için işten ayrılan bir çalışanın işverenden tazminat talep edebileceğini belirtti.

Kamu Haberleri 13.10.2021 - 17:25 13.10.2021 - 17:25

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, maaşı düşürülen çalışanın tazminatını alarak işten ayrılıp ayrılamayacağı sorusunu yanıtladı. Prof. Dr. Kılıç, ayrıca 2022 yılında asgari ücretin ne kadar artacağına ilişkin de tahmini paylaştı. 

NTV'de katıldığı programda çalışma hayatına ilişkin merak edilenleri yanıtlayan Prof. Dr. Cem Kılıç, özel bir firmada çalışırken maaşı yüzde 40 düşürülen bir vatandaşın kıdem tazminatı alabileceğini aktardı.

Kendisine yöneltilen soruya, "İş yerinden böyle söylenmesi bir şey ifade etmiyor. Ücrette düşüş olabilir mi, olabilir. Ancak bunun için çalışanın yazılı onay vermesi gerekli." diyerek yanıt veren Kılıç, ardından çalışanın iş yerinden ayrılması durumunda kıdem tazminatını da hak etmiş olacağını vurguladı.

Prof. Dr. Cem Kılıç, "Asgari ücret ne kadar olur?"şeklideki soru karşısında ise son 3-4 yıllık süreçte fiyat artışları üzerinden asgari ücretin belirlendiğine dikkat çekerek, enflasyon rakamlarının dikkate alınacağını ve enflasyon ve üzerinde bir artış beklediğini aktardı. Kılıç, görüşmelerin aralık ayında başlayacağını da hatırlattı.