İşte o asgari ücret tutarı! Asgari ücret ile ilgili önemli detay netleşmeye başladı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, tüm kesimlerden talep alındığını ve anket çalışması yapıldığını belirtti. Bilgin, anket çalışmasının bu hafta sonu tamamlanacağını belirtti ve işverenin ikna olacağı çalışanı da enflasyona ezdirmeyeceklerinin altını çizdi.

Finans 17.11.2021 - 21:59 17.11.2021 - 22:00 Mustafa Çokyaşar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında beklenildiği gibi asgari ücret konusu da gündeme geldi. Toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret ile ilgili bir sunum yaparak "İşverenin ikna olacağı çalışanı da enflasyona ezdirmeyeceğimiz bir ücret olacak" sözleriyle asgari ücret ile ilgili umutların yükselmesine neden olmuştu.

Tüm kesimlerin taleplerinin alındığını ve anket çalışması yapıldığını belirten Bilgin, anket çalışmasının bu hafta sonu tamamlanacağını belirtti. Aralık ayında toplanacak komisyon ile birlikte asgari ücret belirlenecek. Toplanacak komisyonda bakanlığın asgari ücret teklifi için anket büyük önem taşıyor.

Şu anda net 2 bin 825 lira olan mevcut asgari ücretin yeni yılda net 3 bin 500 lira seviyesine çıkarılması bekleniyor. Her şey anket ile biraz daha netleşecek. Bu tutarın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da sulduğu iddia ediliyor. Ancak Cumhurbaşka Erdoğan asgari ücret ile ilgili yaptığı açıklamalarda komisyon öncesi tutar vermekten kaçınıyor.  

Son olarak toplantıda 3600 ek gösterge de gündeme gelmiş ve Bilgin düzenlemenin Ocak ayında Meclis'e gönderileceğini belirtmişti. Bilgin ayrıca, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunun ise şu anda öncelikli gündemlerinin olmadığını, önceliğin asgari ücret ve 3600 ek gösterge olduğunu ifade ederek EYT'lileri üzmüştü.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@