İşte AK Parti'nin masasındaki EYT düzenlemesi: Bir kereye mahsus uygulanacak!

AK Partili bir yetkili, hükümetin EYT konusunda bir kereye mahsus bir düzenleme yapacağını belirterek, bu düzenlemeyle birlikte emeklilik süresinin ne kadar kısalacağını da açıkladı.

Kamu Haberleri 02.11.2021 - 12:47 02.11.2021 - 12:47 Ali Parim

Hükümet, gerekli prim sayısını doldurmasına rağmen yaş nedeniyle emekli olamayan 5 milyondan fazla EYT'linin sesini sonunda duydu ve çözüm arayışı için kolları sıvadı. AK Partili yetkililerin EYT üzerine yaptığı çalışmalara ilişkin son günlerde sık sık haberler çıkarken, AK Partili bir yetkili de Reuters ajansına konuştu.

BİR KEREYE MAHSUS DÜZENLEME

Uzun süredir EYT'lilere kapısını kapatan hükümet, bu konuda ilk kez bir çalışma yapacak. Bir kereye mahsus olmak üzere, sigorta prim gün sayısını doldurup, emekli olmak için gerekli yaş süresini bekleyenler için, bir düzenleme değerlendirmeye alınacak. Bekleme süresini 2-3 yıl düşürmeyi amaçlayan plana göre, prim gün sayısını tamamlayanlar veya şu anda emekli olmak için 56 yaşını bekleyenlere 2-3 yıllık bir avantaj sağlanması masaya yatırılacak.

HÜKÜMETİN AKLINDAKİ 5 AYRI FORMÜL

Öte yandan geçtiğimiz günlerde AK Parti'nin EYT konusunda 5 ayrı formül üzerinde durduğuna ilişkin de haberler basına yansımıştı. Bunlardan ilki 'Kısmi Emeklilik Formülü'... Eğer bu formül kabul edilirse 3600 günü olan kadınlar 50, erkekler ise 55 yaşını tamamlayarak emekli olabilecek. 

Bakanlığın üzerinde durduğu üçüncü formül ise 'Pirimin Tamamlanması'... Buna göre; 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenler için ilk sigortalı oldukları tarihe göre 5000 ile 5975 gün arasında prim gerekecek. Primini tamamlayanlar, yaşına bakılmadan emekli edilecek. 

Bakanlık ayrıca maaşlar üzerinden bir formül düşünüyor. Almanya'da da uygulanan bu formüle göre ise; emeklilik için kaç yıl kalmışsa her yıl için belli oranda kesinti yapılacak. Burada kesinti oranı genellikle yıllık yüzde 2 olacak. Yani emekliliğine 4 yıl kalmış birisinden yüzde 8 kesintiyle emekli olacak.

Son formül ise 'Finlandiye Modeli'... Yine bu formülde de Almanya benzeri emekliliğe kadar maaş kesintisi oluyor. Fakat bu modelde emeklilik şartları tamamlandığında her şey normale dönüyor.

Bir diğer formül ise 'Sürenin Tamamlanması'... Bu formülle de 1999 öncesindeki emeklilik şartları dikkate alınacak. Yani kadınlarda 20 yıllık (7200 gün) erkeklerde ise 25 yıllık (9 bin gün) sigortalılık süresini tamamlayanlar yaş şartına bakılmadan emekli olabilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@