İstanbul'da ekmek 4 TL mi oldu? Fırıncılar kepenk kapatmaya hazırlanıyor!

Fırıncılar, artan maliyetler karşısında seslerini duyurmaya çalışıyor. Bugün itibarıyla İstanbul'un bazı yerlerinde ekmek 4 TL'den satılacak. Ayrıca fırıncılar 10 gün içerisinde kepenk kapatacak.

Finans 22.11.2021 - 09:58 22.11.2021 - 10:00 Ali Parim

Son dönemde enflasyondaki artış, doların hızlı yükselişi, aran maliyetler ve tedarik sıkıntısı derken zam haberleri de arka arkaya gelmeye başladı. Önce hafta sonunda akaryakıt ve otogaza zam yapıldı, şimdi de ekmeğe büyük bir zam geleceği konuşulmaya başlandı.

Artan un fiyatları nedeniyle çaresiz karan fırıncılar, protesto amaçlı ekmek üretimini azalttı. Hatta geçtiğimiz günlerde Erzurum'da fırıncıların ekmek üretimini durdurduğu ve fırınların önünde uzun kuyruklar oluştuğu yönünde haberler basına yansıdı. 

Bugün de Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, Sözcü'ye çarpıcı bir açıklama yaptı. Erzurum'da yaşananları hatırlatan Başkan Kolivar, İstanbul'da da fırıncıların harekete geçeceğini açıkladı. Son iki hafa içerisinde 50 kilogramlık un fiyatının 200 TL'den 360 TL'ye çıktığını anımsatan Kolivar, artan maliyetler nedeniyle fırıncıların 10 güne kadar kepenklerini indirmeye başlayacaklarını aktardı. Kolivar, hatta bugünden itibaren İstanbul'da bazı fırınlarda ekmeğin 3-4 TL aralığında satılmaya başlanacağını vurguladı.

FIRINCILAR NE İSTİYOR?

Fırıncılar un ve maya fiyatlarının yanı sıra özellikle doğalgaz ve su faturalarından da dert yanıyor. Bu nedenle sanayi tipi doğalgaz yerine ev tipi doğalgaz kullanmayı ve doğalgaz ile su fiyatlarına indirim yapılmasını talep ediliyor. Ayrıca ruhsatsız fırınların da önüne geçilmesi isteniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@