İslam Memiş'ten dikkat çeken dolar tahmini! Merkez Bankası bu politikaya devam ederse dolar çift hanelere çıkacak!

Doların düşüş ihtimalinin şimdilik son bulduğuna dikkat çeken altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, Merkez Bankası'nın faiz indirimi politikasının devam etmesi durumunda doların çift hanelere kadar çıkabileceğini söyledi.

Finans 29.10.2021 - 16:05 29.10.2021 - 16:07 Ali Parim

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) eylül ve ekim aylarındaki faiz indirimin ardından yükselmeye başlayan dolar kuru, özellikLe "10 büyükelçi krizi"yle birlikte rekor seviyeye ulaştı. 9.80'lerin üzerinde işlem görmeye başlayan doların ibresi, büyükelçiler krizinin çözülmesinin ardından ise aşağıyı göstermeye başladı. Ancak dolar her ne kadar 9.41 TL seviyelerine kadar gerilese de Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun, 2021 yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 14,1'den yüzde 18,4'e yükselttildiğini açıklamasının ardından yeniden hareketlilik kazandı. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş de TGRT Haber'de doların geleceğine ilişkin ön görülerini paylaştı. 

Enflasyon artışının devam ettiğini hatırlatan İslam Memiş, Merkez Bankası'nın kurun yükselmesine bir müdahalede bulunmadığını ifade ederek, dolar kurundaki düşüş ihtimalinin şimdilik son bulduğunu aktardı.

Sunucunun, Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun açıklamalarına piyasaların nasıl tepki vereceği yönündeki sorusunu ise Memiş şöyle yanıladı; 

"İlk tepkiyi aldık. 9.41 seviyesine kadar gerileyen bir kur vardı. 9.60'ın üzerine hemen attı. Dolayısıyla Merkez Bankası Başkanı'ndan gelen cevaplara karşı döviz pozisyonlarının tekrar alındığını gözlemliyoruz. Bu da kurun düşüşlerinin artık sınırlı olacağına işaret ediyor."

FAİZ İNDİRİMİ DEVAM EDERSE DOLAR/TL KURU ÇİFT HANELERİ GÖREBİLİR!

Başkan Kavcıoğlu'nun Merkez Bankası'nın faiz indirimine devam etmeyeceği yönünde bir açıklama yapmamasına dikkat çeken İslam Memiş, bunun yıl sonuna kadar yeni faiz indirimleri olacağına işaret ettiğini vurguladı. Memiş, faiz indiriminin olması durumunda da dolar/TL kurunun çift hanelere çıkma olasılığının kuvvetleneceğini aktardı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@