İŞKUR'dan istihdam hamlesi! İşçi kaç ay çalışmak istediyse o süreden önce işten çıkartılamayacak

İŞKUR üzerinden yapılan işe alımlarda yeni düzenlemeye gidiliyor. Özellikle 'İş Başı Eğitim' programı kapsamında işe alımlarda devlet desteği bitince işten çıkarmalar fazla oluyordu. Yeni düzenleme ile işçi kaç ay çalışmayı talep ettiyse o süreden önce işten çıkartılamayacak.

Kamu Haberleri 20.11.2021 - 09:03 20.11.2021 - 09:03 Mustafa Çokyaşar

İŞKUR, üzerinden yapılacak alımlarda işten çıkarmaların önüne geçilmeye çalışılıyor. Ayrıca İŞKUR'un yeni yıl ile birlikte hedefleri arasında istihdamın daha da artırılması hedefleniyor.

Buna yönelik ciddi adımlar önümüzdeki yıl atılmaya başlanacak. Özellikle İşbaşı Eğitim Programı ile işe alınanlar devlet desteğinin sona ermesinin ardından işveren tarafından işten çıkarılabiliyordu. Bunun önüne geçebilmek amacıyla 3, 6 ve 9 aylık şeklindeki mecburi çalışma süreleri iki katına çıkarıldı. Artık işveren, işçiyi, 3 aylık talep etmişse 6 ay, 6 aylık talep etmişse 12 ay ve 9 aylık talep etmişse 18 ay işten çıkaramayacak. Bu sayede hem işe alınanların daha fazla deneyim kazanması hem de istihdamın uzun vadeli olması hedefleniyor.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonuna sunum yapan İŞKUR Genel Müdür Vekili Oğuz Kağan Güldoğan "İşverenler talep ettikleri elemanların en az yüzde 50'siyle devam etmek zorunda. Mecburi çalıştırma sürelerinde uygulama değişikliğine gittik. Daha bir haftalık bir uygulama. Bundan sonra işten çıkarmalar daha zor olacak" diyerek yeni düzenlemeyi duyurdu.

Kadınlar iş hayatında daha fazla yer alacak

Kadın istihdamının artırılmasına yönelik yeni çalışmalar da İŞKUR tarafından öncelikli çalışmalar listesine alındı. 2022 yılı ile bilrlikte şirketler, iller ve bölgeler bazında yeni projeler oluşturulacak. Konuyla ilgili olarak Güldoğan "2022 yılında daha etkin bir İŞKUR'u sahada göreceğiz. Yeni faaliyetleri göreceğiz, çalışmalarımız var. İŞKUR olarak yerelde bire bir sahada olacağız. Genel uygulamalardan daha çok bireysel, yani iller ve bölgeler bazında çalışmalara başlayacağız" diyerek kadın istihdamının artırılması için yapılacak çalışmanın taslağını şimdiden kamuoyu ile paylaştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@