İŞKUR 'İşbaşı Eğitim Programı'nı güncelledi! İşbaşı Eğitim Programı nedir? Ayda ne kadar veriliyor?

İŞKUR'un yeni istihdam taahhüdü kapsamında İşbaşı Eğitim Programı'nda yeni bir düzenleme yapıldı. Programa başvurular alınmaya devam ediyor. Program kapsamında çalışanlara günlük 109 lira veriliyor. İŞKUR'un programına dair merak edilen tüm detaylar haberimizde.

Gündem 09.11.2021 - 22:17 09.11.2021 - 23:29 Mustafa Çokyaşar

İŞKUR’un son yıllarda uyguladığı İşbaşı Eğitim Programı ile işsizliğin önlenmesi hedefleniyor. Özellikle çalışma yaşına gelmiş gençlerin iş yaşamına girmede ilk adımı atmaları bu programla daha kolay olabiliyor. 

Bu program kapsamında hem İŞKUR'dan mali destek alıyor hem de kısa vadeli sigorta kolları ve Genel Sağlık Sigortası primlerini devlet ödüyor. İşverenler de istihdam edecekleri kişileri daha bilinçli seçerek avantaj yakaladıkları gibi, bu eğitim dönemindeki maliyetlere de katlanmak zorunda kalmıyor. 

İşbaşı Eğitim Programı, bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay uygulanabiliyor.

İşbaşı eğitim programı en az 2 sigortalı çalışanı bulunan ve Kuruma kayıtlı olan tüm işyerlerinde uygulanabilmektedir. Kamu kurumu olmayan, kamu kurumu teşkilatı içerisinde yer almayan, kısa çalışma ödeneğinden ve ücret garanti fonundan yararlanmayan tüm işverenler programa başvurabilmektedir.

Programdan katılımcılara maddi destekler İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanıyor. Bu bağlamda karşılanan giderler aşağıdaki gibi sıralanıyor: - Katılımcı zaruri gideri (Günlük 108.68 TL, öğrenciler için 81.51 TL, işsizlik ödeneği alanlar için 54.34 TL) - İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primi ve Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri

Bir başka husus da kadın katılımcılara yönelik. Buna göre; sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği program süresince karşılanıyor.

İŞKUR'un geçtiğimiz haftalarda hem programa ilişkin revizeler yapmak hem de başvuru prosedürünü kolaylaştırmak amacıyla İşbaşı Eğitim Programı başvurularını durdurması gündeme gelmişti. Kısa bir durdurma sürecinin ardından İŞKUR istihdam yükümlülüğü ile ilgili yeni bir düzenleme yaparak yeniden başvuru almaya başladı. Yeni düzenleme ile 5 Kasım 2021 ve sonrasında başlayacak programlarda istihdam yükümlülüğü 60 günden az olmamak üzere en az iki katına çıkarıldı. Bu sayede programın katılımcılarının daha uzun süre istihdamda tutulması ve çalışanların daha fazla deneyim kazanarak nitelikli personel yetiştirilmesi hedefleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@