Hastanelere, Okullara Geçici İşçi Alımları Başladı Mı? TYP İş İlanları Haziran 2021

TYP kapsamında kamuya yapılacak işçi alımları için ilanlar bekleniyor. İŞKUR üzerinden yapılacak olan geçici işçi alımları genellikle hastanelere, okullara, valiliklere, kaymakamlıklara yapılıyor. 9 ay süreyle yapılacak geçici işçi alımları için ilanların ne zaman duyurulacağını aktarıyoruz.

Hastanelere, Okullara Geçici İşçi Alımları Başladı Mı? TYP İş İlanları Haziran 2021

Kamu kurumlarına yapılacak olan personel alımları için artık ilanların yayımlanması bekleniyor. 

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından açıklanan normalleşme kararları sonrasında kamu kurumlarının yaz dönemi planlamalarını yapmalarını ve TYP kapsamında gerçekleştirecekleri personel alımlarını ilan etmeleri bekleniyor. 

TYP PERSONEL ALIMLARINDA HAZİRAN SÜRECİ

TYP kapsamında yayımlanması beklenen personel alımlar için kurumların önümzüdeki dönemde nasıl çalışacaklarına dair detayların belli olması gerek. Öyle ki 1 Haziran kararları kapsamında kamu kurumlarının çalışma saatlerinde değişiklik yapılmadı. 

Tam açılma beklenirken alınan önlemler kamu kurumlarının yaz dönemi planlamasında değişikliğe neden olmuş olabilir. 

Yaşanan son gelişmelerin ardından belediye başkanlıklarının, hastanelerin, valilik ve il özel idaresi kurumların önümüzdeki dönem içerisinde İŞKUR üzerinden TYP personel alım ilanlarını yayımlamaları bekleniyor. Okullar için yayımlanacak olan personel alım ilanlarının ise Ağustos ayı sürecinde ilan edilmesi göreve başlamaların ise Eylül döneminde olması kuvvetle muhtemel. 

TYP PERSONEL ALIMLARI HANGİ KADROLARDAN OLUYOR?

TYP kapsamında yapılacak olan personel alımları belli başlı kurallar çerçevesinde yapılır. Kurumlar alım yapacakları uygulama alanlarını ilan metinlerinde bildirirler ve alımlar o kadrolardan olur. İşe alınan personeller ise o kadrolar dışında görevlendirilmezler. 

Çevre temizliği Kamusal altyapının yenilenmesi

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması

Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması

Ağaçlandırma

Park düzenlemeleri

Vadi ve dere ıslahı

Erozyon engelleme çalışmaları

İLANLAR YAYIMLANDIĞINDA BAŞVURU İŞLEMLERİ

Söz konusu TYP personel alım ilanları yayımladığında başvuruda bulunacak adaylar başvurularını İŞKUR İl Müdürlüklerinden yapabilecekler. Başvuruların ardından kadro kontenjan ve başvuru sayısına göre adaylar kura işlemlerine katılacaklar. Kurada ismi çıkanlar 6 ay yada 9 aylık sözleşme imzalayarak işe başlayacaklar. TYP personelleri aylık asgari ücret alırlar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@