Bu Kurslara Katılan Kadınlara Günlük 110 TL, İşsiz Her Vatandaş 108 TL Ödeme Yapılıyor

İşsizlik sorunun çözülmesi, kadınların istihdam oranlarının artması gibi nedenlerden dolayı Türkiye İş Kurumu çok sayıda program, kurs ve projeyi hayata geçiriyor. Bu projelerden bazılarında katılımcılara iş öğrenmeleri için kurs sağlanıyor ayrıca kursa katılanlara ise günlük ödeme yapılıyor.

Bu Kurslara Katılan Kadınlara Günlük 110 TL, İşsiz Her Vatandaş 108 TL Ödeme Yapılıyor

Türkiye İş Kurumu istihdamın artması, işsizliğin azalması adına hem işverenlere bazı kolaylıklar sunuyor hemde çalışanlara bazı fırsatlar veriyor. 

Özellikle işsizlik oranının azalması, işi olmayan vasıfsız personellerin meslek sahibi olması, kadınların çalışma hayatında yer almaları için özel programlar sunuluyor. Bu programlardan en önemlilerinden bir tanesi de İşbaşı Eğitim Programları. Peki nedir işbaşı eğitim programları? Kimler katılır, nasıl başvuru yapılır? Katılmcılara ne kadar ödenir? İşte yanıtlar. 

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI NEDİR?

İşbaşı eğitim programları İŞKUR tarafından sağlanan ve belli amaçlar doğrultusunda kişilerin iş sahibi olmasını amaçlayan istihadm programıdır. 

Türkiye İş Kurumu tarafından yürütülen işbaşı eğtiim programlarında temel amaç,işi mesleği olmayan vatandaşların  talep edilen meslek gruplarında yetişmelerini sağlamak. Bu kurslar ile işi olmayanlar, mesleği bulunmayan vatandaşlar meslek sahibi olabiliyorlar. Ayrıca diğer bir özelliği ise işverenlerin talep ettikleri mesleklerde yetişmiş personel bulabilmelerini sağlamak. 

Sistem Nasıl İşler?

İşbaşı Eğitim Programları işverenler tarafından yayımlanır. İşverenler ihtiyaç duydukları meslek alanlarında kurs ilanı açarlar. Bu kurs ilanlarına başvuruda bulunan vatandaşlar işverenin yanında iş öğrenmeye başlar. İŞKUR bu süreçte çalışanların ihtiyaçlarını karşılamak için günlük ödeme yapar. 

NE KADAR ÖDEME YAPILIR?

Türkiye İş Kurumu işbaşı eğitim programlarına yapmış olduğu ödemelerde, kişinin durumunu göz önünde bulundurur. Eğer kişi normal işsiz bir vatandaş ise yapılacak ödeme 108 TL olur. Ancak kişinin öğrenci olması, işsizlik maaşı alıyor olması, İş'te kadın projesi kapsamında başvuru yapıyor olması ödeme tutarını değiştirir. 

İŞKUR Yapılacak Ödemlere Dair Tabloyu Açıkladı

İş arayan statüsündeki vatandaşlar için günlük 108,68TL, öğrenciler için 81,51TL, işsizlik ödeneği alanlar için 54,34TL zaruri gider ödemesi yapılır.

İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan, İş Kulübü faaliyetlerinden faydalanan ve akabinde işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlara günlük 110 TL zaruri gider ödemesi yapılır.

Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 115 TL zaruri gider ödemesi yapılır. 

NASIL BAŞVURU YAPABİLİRİM?

İŞKUR kurs ilanları sayfasından işbaşı eğitim programlarına dair kurs ilanları günlük incelenebilir. Bu ilanlara başvuruda bulunmak isteyenler başvurularını elektronik olarak yada İŞKUR İl Müdürlüklerinden şahsen yapabilirler. 

ŞARTLAR NELER?

İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak ve15 yaşını tamamlamış olmak, İşbaşı Eğitim Programları için ilk iki koşul. Bunun dışında kurslara işverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi başvuru yapamaz. Bunun dışında emekli olanlar ile programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olanlar kurs için başvuru yapamaz. Ayrıca kurs başvuruları için kişinin program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait prim yatırmamış olması gerekiyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@