2021 İŞKUR TYP İşçi Alımı İlan ve Başvuru Tarihleri! Güvenlik, Temizlik, Şoförlük Başvuru Şartları

Türkiye İş Kurumu üzerinden gerçekleştirilen TYP personel alımları bahar dönemi ve yaz öncesinde çok sık aranmaya başladı. TYP kapsamında çalışmak isteyenler için muhtemel ilan tarihlerini, TYP personel alımı başvuru koşullarını ve başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağını aktarıyoruz.

2021 İŞKUR TYP İşçi Alımı İlan ve Başvuru Tarihleri! Güvenlik, Temizlik, Şoförlük Başvuru Şartları

Türkiye genelinde farklı kamu kurumları tarafından yayımlanan TYP Personel Alımları dönem dönem devam ediyor. 2021 yılı neredeyse bir iki kurum dışında TYP personel alım ilanı yayımlanmaması, adayların ilanların ne zaman yayımlanacağını merak etmesine neden oldu. Pandemi sürecinin etkileri, kamu kurumlarının planlamaları ve alımlar üzerinde etkili olan diğer tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyrouz. İşte 2021 TYP personel alımlarına dair son gelişmeler. 

2021 YILI TYP PERSONEL ALIMLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

TYP personel alımları, Toplu Yararına Program kapsamında belli süreliğine yapılan alımlardan oluşmakta. 6 aylık veya 9 aylık sürelerle alınan personeller sözleşme süreci kapsamında görev alırlar. TYP personel alımlarında çalışanlar ise belli uygulama alanlarında görev alırlar. Bu uygulama alanlarının dışına çıkmazlar. 

Geçtiğimiz senelerde TYP personel alım ilanları bahar aylarında ilan edilir, yaz genelinde kurum kurum il il yayımlanırdı. Ancak 2020 yılı ile birlikte TYP çalışanlarına dair yayımlanan ilanların planlaması da değişti. Kurumlar pandemi sürecinin etkilerine göre personel alımı yapıyorlar. 

2021 yılında yapılması öngörülen TYP personel alımlarının ise ne zaman yapılacağına ilişkin resmi açıklama yok. Ancak belli tahminler ve öngörüler bulunuyor. 

İlanların ne zaman yayımlayanacağına dair değerlendirmelerde yaz dönemi ön plana çıkıyor. Turizm döneminin başlaması, yaz ayları ile birlikte pandemide vaka oranlarının düşmesi, normalleşme adımları ve kurumların ihtiyaçları kapsamında Haziran Temmuz döneminde farklı iller için TYP alım ilanlarının gelebileceği öngörülüyor. 

TYP UYGULAMA ALANLARI

Toplum Yararına Program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşlar için ilan edilecek olan çalışma alanları belli. Kurumlar, Türkiye İş Kurumu üzerinden ilan edilen "Çevre temizliği Kamusal altyapının yenilenmesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması Ağaçlandırma Park düzenlemeleri Vadi ve dere ıslahı Erozyon engelleme çalışmaları, SB Şoförlük" alanlarında iş başvurusunda bulunacaklar. 

BAŞVURU ŞARTLARI

2021 yılı TYP personel alım ilanlarının yayımlanması halinde, "Çevre temizliği Kamusal altyapının yenilenmesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi Milli Eğitim BakanlKuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, Emekli ve malul aylığı almıyor olmak, Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç), Çalışma sonucu elde edilen hane gelirinin net asgari ücretin 1,5 katını aşmaması" şartlarını sağlayan adaylar başvurularını yapacaklar. 

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

TYP personel alımları İŞKUR üzerinden duyurulur. Adaylar ilanlara İŞKUR'un TYP İlan Arama sayfası üzerinden ulaşabilirler. İlanlar yayımlandığında kendine uygun duyuru bulan vatandaşlar başvurularını İŞKUR İl Müdürlüklerinden yada İŞKUR'un web sitesinden yapabilirler. 

Yorumlar (1)
Hüseyin BULUT 3 hafta önce
Siirt ne.zaman olacak

Gelişmelerden Haberdar Olun

@