1034 Kişi için İş İlanı! Çağrı Merkezi Personeli Alınacak

İŞKUR İş İlanları kapsamında 1034 Çağrı Merkezi Personeli alımı için duyuru yayımlandı. Uzaktan çalışma metodunun uygulanacağı iş ilanlarına başvuru yapacaklardan talep edilen tüm koşullar ile ilanlara nasıl başvuru yapılacağına ilişkin ayrıntılar haberimizde.

1034 Kişi için İş İlanı! Çağrı Merkezi Personeli Alınacak

Türkiye İş Kurumu üzerinden ilan edilen personel alım ilanları arasında uzaktan çalışma yöntemi ile çalışacaklar için duyurularda bulunuyor. 

Uzaktan çalışma modeli ile çalışabileceğiniz en fazla alım ilanına sahip kadro ise Çağrı Merkezi Personeli. Çoğu firma uzaktan çalışma yöntemi ile ilan yayımlasa da bu kadro için normal çalışma düzeni ile personel alımı yapacağını ilan eden firmalarda var. 

ÇAĞRI MERKEZİ PERSONEL ALIMI

Türkiye'de pandemi sürecinin etkileri devam ederken çok sayıda firma uzaktan çalışma sistemine geçti. 

Özellikle uzaktan çalışma sistemine uygun olan meslek gruplarında bu metot uzun zamandır uygulanıyor. Bu kapsamda yer alan ve uzaktan çalışma sistemine en uygun olan meslek gruplarından bir tanesi de çağrı merkezi personelleri. 

Bankalar, firmalar ve müşteri hizmeti kurumları başta olmak üzere çok sayıda alanda iş imkanı bulunan çağrı merkezi personeli kadrosu için ise İŞKUR'da 1000'den fazla duyuru bulunuyor. Kamugündemi.com olarak bizlerde bu ilanları kadro kadro derledik. 

Kadro Kadro Çağrı Merkezi Personel Alımları

Çağrı Karşılama Personeli 7

Çağrı Merkezi Elemanı 211

Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi 802

Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi (Banka) 10

Çağrı Merkezi Takım Lideri 1

Çağrı Merkezi Yöneticisi 3

BAŞVURU ŞARTLARI

Adayların bu kadroda çalışabilmeleri için bazı şartlar bulunuyor. Firmadan firmaya değişen bu şartlar genel olarak şu koşullardan oluşuyor. "Akıcı ve düzgün bir diksiyona sahip, Tercihen inbound çağrı karşılama deneyimi olan, 7/24 vardiyalı çalışabilecek, İç motivasyonu yüksek, zaman yönetimi konusunda başarılı, Telefonda iletişim yeteneği güçlü, Müşteri odaklı çalışan ve analitik düşünebilen, Müşteri ve çözüm odaklı çalışmayı ilke edinmiş, iş kalitesine önem veren, Problem çözme, analiz etme, raporlama, planlama, takip yeteneği kuvvetli, Temel PC, İnternet ve Ms Office programları kullanım bilgisine sahip"

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi söz konusu çağrı merkezi personel alımalarında dair tüm duyurular İŞKUR üzerinden yayımlanıyor. Bu kapsamda adaylar başvurularını İŞKUR üzerinden kurumlara firmalara bankalara iletecekler. 

İŞKUR üzerinden yayımlanan ilanlara ulaşmak için TIKLAYIN

Yukarıda yer alan bağlantı üzerinden Çağrı Merkezi Personeli kadrolarına dair duyurulara ulaşacak olan adaylar başvurularını elektronik olarak yapabilecekler. Bazı firmalar duyurularında başvuruların şahsen yapılmasını telep edebilirler adayların o duyurulara dikkat etmesi gerekiyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@