İşçi Sağlık Kurulu İstirahat Raporunu İşyerine Vermeli midir?

Doktora gitmek üzere işverenden izin aldığı halde gitmeyen ve gerçekten hasta durumda olmadığı halde hasta olduğunu söyleyerek işe gitmeyen çalışanlara denk gelindiği gibi, gerçekte istirahat raporu almayıp raporlu olduğunu belirtip işçilere de rastlanmaktadır.

Kamu Haberleri 19.10.2021 - 10:10 19.10.2021 - 10:15 Serhat Karaman

Doktora gitmek üzere işverenden izin aldığı halde gitmeyen ve gerçekten hasta durumda olmadığı halde hasta olduğunu söyleyerek işe gitmeyen çalışanlara denk gelindiği gibi, gerçekte istirahat raporu almayıp raporlu olduğunu belirtip işçilere de rastlanmaktadır.

Bu nedenlerden kaynaklı olarak istirahat raporu aldığını söyleyerek işe gitmeyen çalışandan işverenin rapor talep etmesi gayet normal bir durumdur. Fakat çalışanın istirahati sürerken ve daha rapor süresi bitmeden çalışanın derhal raporu işverene getirmesini istemek uygun değildir.

İşverene Haber Verilmelidir

Öncelikli olarak doktordan rapor alan çalışan işyerini arayarak bu durumu sözlü olarak belirtmelidir. Bu aşamada kaç gün izinli olacağını ve raporu belirtmesi gerekir. Buna göre işveren tedbirini almaya çalışacağından dolayı işlerde aksama söz konusu olmaz. Eğer çalışanın sağlık durumu iyi gözükmüyorsa bu durumu bir yakını da işverene bildirebilir. İstirahat raporu doktorlar aracılığıyla bilgisayar ortamında düzenlenerek Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine online olarak gönderilmektedir. Bazı durumlarda ise bilgisayar çıktısı olarak çalışana verilmeyebilir. Ancak çalışana istirahat raporunun kağıt ortamında verilmesi söz konusuysa bu durumda işyeri dilerse raporun fotoğrafını çekip gönderebilir.

iscinin-rapor-alip-isverene-haber-vermesi

İstirahat Raporu

Sistem arızası veya benzer durumlardan kaynaklı olarak istirahat raporu doktor tarafından elektronik ortamda düzenlenmemiş olabilir. Eğer manuel olarak yani kağıt ortamında düzenlenmiş durumdaysa bu durumda raporun nüshası doktor aracılığıyla çalışana verilir. İşçinin doktordan almış olduğu bu raporu işyerine teslim etmesi lazımdır. Bu rapor yalnızca işyerini ilgili duruma inandırmak için değil, aynı zamanda istirahat raporu almış olan kişinin rapor süresinde işyerinde çalışmadığını SGK’ya bildirmesi durumudur. Bu nedenlerden kaynaklı olarak çalışanın kağıt ortamında bu raporu aldığı düşünüldüğünde bunu mutlaka işverene teslim etmesi gerekir.

Diğer Durumlar

Eğer işçi kaza veya rahatsızlık geçirmişse hastanede yatıyorsa bu tarz bir durumda işçinin işyerini araması mümkün olmayacağından yakınlarının da bu durumun telaşı yüzünden işyerine haber vermesi olası olmayabilir. Ayrıca işçi işyerine gitmediğinde mesai arkadaşları işçiye ulaşamaması halinde telefonla arayabilir. Bu nedenden kaynaklı olarak her daim telefon numarasının işyerindeki yakınlara verilmesinde fayda vardır.

Kamugundemi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@