İşçi bayramda çalışmak zorunda mı? Çalışmayan işçi işten çıkarılabilir mi?

Ramazan ayının başlaması ile Ramazan Bayramı için de araştırmalar ve hazırlıklar başladı. Özellikle çalışanlar, bayramda çalışmak zorunlu mu, bayramda çalışmayan işçi işten çıkarılabilir mi gibi konular için araştırmalara başladı. İş Kanunu bu konuda ne diyor? Haberimizde.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi - Gülşah Konuk Akın

11 ayın sultanı Ramazan 2 Nisan 2022'de başladı. Ramazan Bayramı da 2 Mayıs 2022 tarihinde başlayacak. Şimdiden bayram hazırlıklarına, tatil planları yapmaya başlayanlar oldu. Çalışanlar ise bayramda çalışmak zorunlu mu, bayramda çalışmayan işçi işten çıkarılabilir mi, bayramda çalışan işçinin hakları neler konularını araştırmaya başladı. Özellikle özel sektör çalışanları resmi tatiller ile dini bayramlarda da çalışmak zorunda kalıyor. 

Manevi açıdan ve sosyal açıdan dini bayramlar Türk kültüründe önemli bir yere sahip Bazı özel sektör işyerleri, bayramlarda da mesai yapmaya devam ediyor. İşçiler bayram tatillerinde çalışma konusunda ne gibi haklara sahip olduklarını bilmiyorlar. Bayramda çalışmak zorunlu mu değil mi bilinmiyor. 

İşçi bayramda çalışmak zorunda mı? Çalışmayan işçi işten çıkarılabilir mi?

BAYRAMDA ÇALIŞMAK ZORUNLU MU?

4857 İş Kanunu 44.maddesinde ulusal ve dini bayramlar ile genel tatil günlerinde çalışılıp çalışılmayacağı konusunda, toplu iş sözleşmesi ya da bireysel iş sözleşmesinde böyle bir hüküm bulunup bulunmadığına dikkat çekiliyor. İş sözleşmesinde, resmi tatiller de dini bayramlarda çalışacağına dair hüküm bulunmayan işçiler, işveren tarafından çalışmaya zorlanamaz. Çalışmaya zorlanan işçinin iş akdini haklı nedenle feshetme ve kıdem tazminatı alma hakkı bulunuyor. İş sözleşmesinde çalışacağına dair hüküm bulunan işçiler ise bayramlarda çalışmak zorunda. İş sözleşmesinde böyle bir hüküm olmayan ve bayram tatillerinde çalışmayan işçi, işten çıkarılamaz.

TATİLLERDE ÇALIŞAN İŞÇİLERE ÖDENECEK ÜCRETLER
İş Kanunu kapsamında olan işyerlerinde çalışanlar, genel tatil günleri ve resmi tatillerde çalışmasa dahi o günlerin ücretini tam olarak alırlar. Tatil yapmayıp çalışanlar ile her gün için ek ücret alır. 

BAYRAMDA ÇALIŞAN İŞÇİYE ÜCRET YERİNE İZİN KULLANDIRILAMAZ!
Bayramda çalışan ve fazla mesai ücreti alması gereken işçiye işveren, çalıştığı günler için vereceği ücret yerine izin kullandıramaz. Bu sadece fazla mesai yapan işçilere uygulanabilir. Bayram günlerinde yapılan çalışmalar fazla mesai olarak kabul edilemez. 

Kamugundemi.com

HABERİ PAYLAŞ: