İş Bankası'ndan kamu bankalarını kıskandıracak konut kredisi fırsatı

İş Bankası bazı kamu ve özel bankaların başlattığı konut kredisi faiz indirimlerine karşı yeni bir kampanya duyurdu. İş Bankası'nın yeni kredi kampanyası ile konut kredisi çeken müşteriler piyasadaki en düşük faizle kredi çekmiş olacak.

Finans 05.11.2021 - 01:30 05.11.2021 - 01:30 Mustafa Çokyaşar

Ev almak isteyen vatandaşlar, bankaların duyurduğu kredi kampanyalarına odaklandı. Kamu bankalarının başlattığı konut kredisinde faiz indirimi, özel bankalar tarafından da hızla benimsendi. Özel bankalardan üst üste konut kredisinde faiz indirimi yapıldığı haberleri geliyor. Son olarak İş Bankası'da konut kredisinde faizlerini indirdiğini açıkladı.

İş Bankası bu yeni kampanya ile konut kredisinde faiz oranını yüzde 1.81'den, yüzde 1.38'e indirdi. Bu indirim ile 120 ay ile 100.000 TL kredi çekmek isteyen bir kişi daha önce aylık 2.047,94 TL ödeyecekken, şimdi 1.710,20 TL ödeyecek. Yani her ay 338 lira daha az ödeyeceksiniz. Bu sayede toplam 41 bin lira cebinizde kalacak.

İş Bankası ödeme için müşterilere kolaylıklar da sağlıyor. Ödemelerinizi bütçenize uygun bir şekilde planlayrak, öldeme sıklığınızı; ayda bir, iki ya da üç ayda bir gibi daha geniş aralıklara bölebilirsiniz. Bu aşamada kullanmak istediğiniz konut kredisi tutarı ile kredi notunuz ve aylık geliriniz gibi temel bilgilerin önemli bir kriter olduğu unutulmamalı.

Başvuruyu tamamladıktan sadece birkaç saniye sonra ön değerlendirme sonucunuz seçtiğiniz iletişim kanalından tarafınıza gönderiliyor. Tarafınıza gönderilen iletideki linke tıklayarak krediyi kullanmak istediğiniz şubeyi seçtiğinizde ise başvurunuz bu şubeye iletiliyor.

Ön onay sonrası seçtiğiniz krediyi kullanmak istediğiniz şubeye gerekli evrakların teslimini yaptıysanız, sıra ekspertiz aşamasına geliyor. Ekspertiz sürecinin en önemli özelliği, kredi kullandırım oranının belirlenmesidir. Konut kredisi, ekspertiz değeri üzerinden hesaplanıyor. Ekspertiz değerinin belli bir oranına kadar konut kredisi çekebilmeniz mümkün. Lisanslı konut değerleme uzmanı veya gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından hazırlanan raporda evinizin piyasa değeri hesaplanıp bu değer üzerinden kredi kullandırımı sağlanıyor.

Konutun tamamlanma oranı, yaşı, metrekaresi, konumu, kat sayısı ve inşaat maliyeti gibi hususlar incelendikten sonra detaylı bir ekspertiz raporu oluşturulur. Düzenlenen raporda kredilendirmeye engel bir husus tespit edilmemişse, sözleşme imzalarının tamamlanmasının ardından kredi kullandırımı sağlanıyor.

Herhangi bir İş Bankası şubesi üzerinden kredi sözleşmesini ve ödeme planını imzalamanızın ardından tapu dairesindeki işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Tüm işlemler tamamlandığında ise kullanılan kredi bedeli satıcının hesabına anında aktarılıyor.
 


 


 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@