iPhone ve Android telefonlarda 5G nasıl açılır? 5G nasıl aktifleştirilir?

Türkiye'de yarın yeni bir dönem başlıyor. İlk olarak yarın İstanbul Havalimanı'nda test edilecek 5G teknolojisi sırasıyla tüm cihazlara gönderilecek. Peki iPhone ve Android telefonlarda 5G nasıl açılır? 5G nasıl aktifleştirilir?

iPhone ve Android telefonlarda 5G nasıl açılır? 5G nasıl aktifleştirilir?

iPhone ve Android telefonlarda 5G nasıl açılır? 5G nasıl aktifleştirilir? Türkiye'de yarın yeni bir dönem başlıyor. İlk olarak yarın İstanbul Havalimanı'nda test edilecek 5G teknolojisi sırasıyla tüm cihazlara gönderilecek. Türkiye'de yüksek hızda veri iletişimi sağlayan 5G teknolojisi dönemi resmen başlıyor. Yarın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun da katılacağı tören ile birlikte yeni teknoloji tanıtılacak. Türkiye için artık yüksek hızda veri iletişimi sağlanacak. 5G teknolojisinin kullanacağı ilk alan İstanbul Havalimanı olacak.

5G NEDİR?

5G, 4G (LTE) ağının ardından geliştirilmiş olan yeni nesil bir ağ hizmetidir. 5G cep telefonları ile birlikte daha hızlı indirme, canlı yayın ve birçok özelliğin keyfi çıkarılabilecek. 5G ile birlikte artık sadece yüksek hızla internet kullanımı değil, sürücüsüz araçlar, artırılmış gerçeklik ve heyecan verici birçok kablosuz teknoloji yararlanabilecek.

İPHONE CİHAZLARDA 5G NASIL AÇILIR?

iPhone cihazlarda 5G nasıl açılacağını araştırmaya başlayan kullanıcılar detaylara Kamu Gündemi'nde ulaşıyor.

iPhone cihazlarda 5g kullanımı ile ilgili pek bir bilgi olmasa da şimdilik Apple tarafından verilen bilgilere göre iPhone 12, SE ve 13 modellerinde kullanılmaya başlanacak. 5G'yi destekleyen bir operatör olması çok önemli.

Yeni iPhone'unuz fiziksel bir SIM veya eSIM ile geliyorsa bu SIM'i kullanın. iPhone'la birlikte gelen bir SIM kart yoksa önceki iPhone'unuzdaki SIM kartı kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda, önceki iPhone'unuzdaki SIM kartı 5G ağıyla kullanılabilecek şekilde ayarlamak için operatörünüzle irtibat kurmanız gerekir.

ANDROİD CİHAZLARDA 5G NASIL AÇILIR?

5G yeni nesil ağ hizmetini Android cihazlarınızda kullanabilmek için adımları takip edin.

Öncelikle telefon ağ hizmetinizi 4G'den 5G'ye geçirmek için cihaz yazılımlarınızın ve belirli uygulamaların son sürümde olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Mobil cihazınızın yazılımı güncelleyin. Bilmiyorsanız bu işlemi;

1. Ayarlar > Yazılım güncellemesi sekmesine dokunun.

2. İndir ve yükle seçeneğine dokunun.

3. Ekrandaki komutları takip edin.

adımlarından kolayca tamamlayabilirsiniz.5G teorik olarak 4G'nin 10 Mpbs hızına kıyas ile 10 Gbps ağ hızına sahiptir. En hızlı ağ teknolojisi olarak karşımıza çıkan 5G tek özelliği hızlı olması değil nesnelerin interneti ile de dünyayı birbirine bağlamaktadır.

5G yeni nesil ağ hizmetini kullanabilmek adına 5G'yi destekleyen bir cep telefonunuzun olması gerekiyor. 5G destekli internet sağlayıcılarınızın olması ve internet hizmeti sağlanan bölgede olması gerekiyor.