İngiltere'nin Öldüren Sıcağı Türkiye'yi Etkileyecek mi? Sıcaklarla İlgili Meteorolojiden Gelen O Bilgi Herkesi İlgilendiriyor! Meteoroloji Ne Dedi?

Son zamanlarda artan sıcak özellikle de Türkiye'nin bazı bölgelerine çok daha yoğun şekilde etki etti. Sıcaklardan bunalan ve etkilenen tek ülke Türkiye olmamakla birlikte özellikle de İngiltere bu sene sıcaklar nedeniyle can kaybı verdi. Peki İngiltere'de ölümlere neden olan sıcak hava dalgası Türkiye'yi etkileyecek mi? İşte detaylar...

İngiltere'nin Öldüren Sıcağı Türkiye'yi Etkileyecek mi? Sıcaklarla İlgili Meteorolojiden Gelen O Bilgi Herkesi İlgilendiriyor! Meteoroloji Ne Dedi?

İple çekilen yaz aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşlar kendilerini denizin serin sularına bırakmıştı. Sıcakların çok daha yoğun olması nedeniyle vatandaşlar bunalmış ve meteoroloji de sık sık uyarıda bulunmuştu. Özellikle de sıcakların getirmiş olduğu yangın etkisi Ege'de etkisini sürdürürken kıyı bölgelerinin çok daha sıcak olacağı da eklenen bilgiler arasındaydı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Fevzi Burak Tekin'in yaptığı açıklamalarla birlikte Avrupa ülkelerini etkileyen sıcağın Türkiye'ye de gelip gelmeyeceği merak konusu oldu. Özellikle de İngiltere'de geçtiğimiz sıcaktan uçak pistleri erimiş, uçuşlar ertlenemiş ve sıcakten demir yollarında ki demirler bükülmüştü. Can kaybının da yaşandığı sıcak hava günlerde özellikle de kalp krizi gibi riskli durumların artabileceğinden bahsedilmişti.

Türkiye Hava Durumu İçin Açıklama Yapıldı!

Portekiz, İspanya, Fransa, Almanya ve İngiltere'de yer yer 40 dereceyi aşan sıcaklıkların olması konusunda açıklama yapan ve bu sıcak hava dalgalarının Türkiye'ye gelip gelmeyeceği konusunu detaylıca anlatan Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Fevzi Burak Tekin ''"Bunun dışında Avrupa, 5 günün üzerinde mevsim normallerinin yer yer 5- 6 derece üzerinde de hava sıcaklığını yaşamış oldu. Bugün itibarıyla yüksek hava sıcaklığı Avrupa'yı terk ediyor. Daha doğrusu hava sıcaklığı mevsim normallerinin altına düşüyor. Türkiye'de önümüzdeki günlerde böyle bir sıcak hava dalgası riski yok" dedi.

Sıcak hava dalgasının Türkiye'yi etkileyip etkilemeyeceği yönünde açıklamalarda bulunan Tekin "Çarşamba, perşembe günü Akdeniz'in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu'nun doğusunda, hafta sonu ve pazartesi günü ise Marmara'nın batısı, kıyı Ege ve Akdeniz'in kıyı kesimlerinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin 4 ile 6 derece üzerinde seyredecek. Diğer yerlerde sıcaklığın mevsim normalleri civarında seyretmesini tahmin etmekteyiz. Yani sıcak hava ülkemizde daha dar bir alanda etkili olacak. Fakat Avrupa ile karşılaştırıldığında aşırı bir sıcak tahminimiz söz konusu değil" diye konuştu.

İzmir'de Sıcaklık Artışı

Yurt genelinde yağış anlamında bu durumun fazla gözlemleyeceğini söyleyen Tekin az yağışlı hava durumunun Karadeniz kıyılarında seyir gösterebileceğini de vurguladı. Tekin bu konuyla ilgili olarak "Özellikle Karadeniz Bölgesinde aralıklarla gök gürültülü sağanak kendisini gösterecek. Fakat yağış anlamında şu an meteorolojik olarak bir uyarımız söz konusu değil. 3 büyük kente baktığımızda da 3 gün boyunca yağış beklemiyoruz. Parçalı ve az bulutlu bir hava hakim. Başkentte hava sıcaklığı 28 ile 30, İstanbul'da 30 ile 32, İzmir'de ise 35 ile 37 derece arasında seyredecek. Tatil bölgelerine baktığımızda Ege kıyılarında ve Akdeniz kıyılarında önümüzdeki 3-4 gün boyunca yağış beklemiyoruz. Az bulutlu ve açık bir hava hakim olacak. Hava sıcaklığı yer yer kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek" dedi.