İŞKUR’dan 81 ilde 88 bin 500 personel alımı! Eğitim şartı aranmıyor

İŞKUR 2023 Şubat ayı için 81 ilde toplam 88 bin 500 personel alımı yapılacağı duyuruldu. Meslek gruplarına göre şartlar değişirken, bazı meslek gruplarında eğitim şartı aranmadığı biliniyor. Peki, hangi meslek gruplarında alım yapılacak?

İŞKUR’dan 81 ilde 88 bin 500 personel alımı! Eğitim şartı aranmıyor

İŞKUR üzerinden 81 ilde 88 bin 500 personel alımı yapılacak. 2023 Şubat ayı için yapılacak personel alımında kadro ve başvuru şartları da açıklandı. İŞKUR üzerinden yayımlanan ilanlarda beden işçisinden satış elemanına, makineciden kaynakçıya kadar pek çok meslek grubunda personel alımı yapılacak.

İŞKUR personel alımı

İŞKUR üzerinden garson, beden işçisi, akaryakıt satış elemanı, gazaltı kaynakçısı, kalite kontrolcü, kasiyer, kaynakçı, konfeksiyon işçisi, makineci (dikiş), ön muhasebeci gibi kadrolarda personel alımı yapılacak. Kadrolara başvuru yapabilmek için adayların belirtilen şartları sağlaması gerektiği belirtiliyor. Peki, başvuru şartları nelerdir?

İŞKUR başvuru şartları 

İŞKUR üzerinden yapılacak olan iş başvurularında aranan başvuru şartları şu şekildedir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • İlköğretim, lise, önlisans ve lisans mezunu olmak, (yurtdışı okullardan mezun olanların denklik belgesine sahip olmaları gerekir)
  • 18 yaşını tamamlamak,
  • Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak,
  • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde tüketimi sebebiyle tedavi görmüş ya da görüyor olmamak,
  • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüşlerine ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
  • En az ilköğretim, lise veya dengi okul mezunu olmak, ( ilana göre değişkenlik gösterebilir)
  • Vardiyalı çalışmaya uygun olmak gerekir.

İŞKUR üzerinden nasıl başvuru yapılır?

Yukarıda belirtilen kadrolar için gerekli başvuru şartlarının yanı sıra işverenler tarafından yayımlanan ilanlarda özel başvuru şartları da belirlenmiştir. Bunun yanı sıra İŞKUR tarafından yayımlanan ilanlar “Açık İş İlanları” üzerinden yayımlanmaktadır. Adaylar, kendilerine uygun işleri bulduktan sonra gerekli şartları taşımaları halinde başvuru yapabilirler. Adayların, İŞKUR üzerinden başvuru yapmaları için ilk önce kayıt olmaları ve özlük bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurmaları, ardından kendilerine uygun iş ilanlarına başvurmaları gerekir.

SONRAKİ HABER