İBB en az ilköğretim mezunu şoför alımı yapacak! İBB şoför alımı başvuru şartları nelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yüzlerce şoför alımı yapacağı için ilan yayımladı. İlanında, en az ilköğretim mezunu olan ve SRC belgesi sahibi olan adayların başvurabileceği belirtildi.

İBB en az ilköğretim mezunu şoför alımı yapacak! İBB şoför alımı başvuru şartları nelerdir?

İBB, bünyesinde çalışacak şoförler için ilan yayımladı. İlköğretim mezunu olan adayların başvurabileceği ilanda, adayların SRC belgesine sahip olması şartı arandı. Başvuruların ise belirlenen tarihler arasında yapılması gerektiği belirtildi.

İBB’nin yayımladığı ilan, şoförlük mesleğine ilgi duyan ve kariyerlerini bu alanda sürdürmek isteyen adaylar için büyük bir fırsat sunuyor. İlanın detaylarına belediyenin internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün olacak.

Peki kontenjan ne olacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma hizmetlerinin daha iyi sağlanması için yüzlerce yeni şoför alımı yapacağını duyurdu. Otobüslerde yolculuk yapmak isteyen yolcuların güvenli ve konforlu bir şekilde ulaşımını sağlamak amacıyla, çeşitli güzergahlarda şoför alımları gerçekleştirilecek.

Tam zamanlı bir çalışma şekline sahip olan şoför pozisyonu, işçi-mavi yaka kategorisinde yer alıyor. Hizmet sektöründe faaliyet gösteren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avrupa ve Asya yakası dahil olmak üzere İstanbul genelinde şoför alımı yapacak.

Şoför alımlarının yapılmasıyla birlikte, İstanbul'da toplu taşıma hizmetlerinde birçok avantaj sağlanacak. Böylelikle yolcular daha hızlı ve güvenli bir şekilde istedikleri noktaya ulaşabilecekler.

Başvuru şartları ne olacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yayımlanan ilana göre, şoför adaylarının belirli nitelikleri taşıması gerekiyor. Bu nitelikler arasında esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilme, güler yüzlü ve hizmet odaklı olma gibi genel özellikler yer alıyor.

Diğer yandan en az ilköğretim, lise, ön lisans ya da lisans mezunu olma şartı aranıyor. Tercihen lise mezunu adaylar öncelikli olarak değerlendirilecek. Otobüs şoförlüğü için özel olarak aranan nitelikler arasında ise en az 1 yıllık E sınıfı veya yeni D sınıfı sürücü belgesi, psikoteknik belgesi, SRC-2 belgesi ve asli kusurlu olarak ölümlü ya da yaralanmalı trafik kazası yapmamış olmak gibi özellikler yer alıyor.

 Adayların son 3 yılda alkollü araç kullanmaktan dolayı trafik cezası almadıklarının ve İstanbul içi yol bilgisine güven duyduklarının da göz önünde bulundurulacağı belirtiliyor. Bu şartları taşıyan adaylar İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek olan şoför alımı sürecine katılabilecekler.

SONRAKİ HABER