İki şartı sağlamanız yetiyor! KOSGEB karşılıksız 480 bin TL verecek!

KOSGEB, orta ve küçük ölçekli işletmelere 11 farklı alanda toplam 480 bin TL'ye kadar karşılıksız destek verecek. Destek için işletmelerin 2 kriteri sağlaması yeterli olacak.

Finans 19.11.2021 - 15:03 19.11.2021 - 15:04 Ali Parim

Koronavirüs salgını sürecinde ekonomik anlamda zor günler yaşayan küçük ve orta ökçekli işletmelere can suyu niteliğinde 480 bin TL'ye varan hibe desteği verilecek. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeli Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) 11 alanda sunacağı destekten faydalanabilmek için işletmelerin sadece iki kriteri yerine getirmeleri gerecek. Bu kriterlerden ilki Türk Ticaret Kanunu’nda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde olmak... İkincisi ise Tsı ve KOBİ Bilgi Sistemi’nde (KBS) kayıtlı ve aktif olmak...

PEKİ KOSGEP HANGİ ALANLARDA DESTEK VERECEK? 

Eğer istenilen iki şartı sağlıyorsanı KOSGEB'in vereceği aşağıdaki 11 farklı destek paketinden faydalanabilirsiniz;

Yurt içi fuar desteği: KOSGEP, yurt içinde fuarlara katılacak işletmelere 50 bin TL'ye kadar destek verecek. Bu destekten en fazla 4 kez faydalanılabilecek.

Yurt dışı desteği: Aynı şekilde KOSGEP yurt dışı için de destek sağlayacak. Bu desteğin üst limiti ise 30 bin TL olacak. 

İstihdam Desteği: Program süresince en fazla 4 yeni nitelikle elemana 50 bin TL'ye kadar destek verilecek. 

Tasarım Desteği: Yine üst limiti 50 bin TL'den en fazla 5 tasarım için işletmelere destek ödemesi gerçekleştirilecek. 

Enerji verimli elektrik motorları değişim desteği: En yüksek destek ödemesi yapılacak alanlardan bir tanesi bu.... Üst limit 80 bin TL. Ayrıca yerli malında yüzde 15 ilave destek daha sağlanıyor.

Teknik danışmanlık desteği: Bu paket kapsamında; Teknoparklarda faaliyet gösteren işletmelere 50 bin TL, diğerlerinde ise 40 bin TL destek sunulacak. 

Test ve Analiz Desteği: Üst limit 100 bin TL

Sınai mülkiyet hakları desteği: Üst limit 50 bin TL

Belgelendirme Desteği: Üst limit 50 bin TL

Model fabrika desteği: Üst limit 70 bin TL

Bağımsız değerlendirme desteği: Üst limit 20 bin TL

KOSGEB'in destek süresi 2 yıl ile sınırlı olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@