İki doz Sinovac aşısından sonra 1 doz Biontech aşısı yaptırılırsa ne kadar korur?

Türkiye ile benzer aşı programı uygulayan Şili'de Sağlık Bakanlığı, Sinovac ve Biontech aşılarına dair yeni verileri kamuoyu ile paylaştı. 2 doz Sinovac aşısı olanlara 1 doz Biontech aşısı yapılırsa koruyuculuk oranı güçlendirici olarak uygulanırsa koruyuculuk oranı yüzde 95'e kadar çıktığı belirlendi.

Gündem 18.11.2021 - 00:24 18.11.2021 - 00:24 Mustafa Çokyaşar

Güney Amerika ülkesi Şili'de de Türkiye'ye benzer bir aşı programı uygulanıyor. Vatandaşlara hem Sinovac hem de Biontech aşısı olma seçeneği sunuluyor. Şili Sağlık Bakanlığı 11 milyon hasta üzerinde yaptığı bir çalışmayı kamuoyu ile paylaştı. Araştırma sonucuna göre, Sinovac'ın Covid-19 aşısıyla çifte aşılanmış alıcılara üçüncü doz olarak Pfizer veya AstraZeneca uygulanmasının, üçüncü bir Sinovac aşısından daha etkili olduğu gözlemlendi.

Şili Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ortaklığında gerçekleştirilen "Şili'de Covid-19 aşı etkinliği değerlendirmesi" adlı çalışma sonunda Sinonac ve Biontech aşıları ile ilgili şu sonuçlar elde edildi.

  • 2 doz Sinovac aşısından sonra 1 doz BioNTech aşısı yapılırsa koruma oranı yüzde 93
  • 2 doz Sinovac aşısından sonra 1 doz AstraZenaca aşısı yapılırsa koruma oranı yüzde 91
  • 2 doz Sinovac aşısından sonra 1 doz Sinovac aşısı yapılırsa koruma oranı yüzde 74

Aynı zamanda, üç doz Sinovac aşısı diğer iki kıyasla biraz zayıf kaldı. İki doz BioNTech dozuna (yüzde 94) ve iki AstraZeneca aşısına (yüzde 87) kıyasla Sinovac yüzde 81 ile Covid-19'dan hastaneye kaldırılmayı önlemede  yetersiz kaldı. Covid-19'dan yoğun bakım ünitesine (YBÜ) kabulün önlenmesinde ise Sinovac ile çift aşılananlara uygulanan ek AstraZeneca/Oxford iki dozu yüzde 99, ek Biontech iki dozu yüzde 93 ve ek Sinovac iki dozu yüzde 85 etkili olduğu belirlendi.

Araştırma sahibi Dr Rafael Araos ve Alejandro Jara, "Güçlendirici olarak farklı aşıların uygulanmasının inaktive aşılarla aşılanmış kişilerde bağışıklığı önemli ölçüde artırabildiğini kanıtlıyor" açıklamasında bulundu.

Araştırma sahipleri iki doz Sinovac aşısı olanlara üçüncü doz olarak Biontech yaptırmasını tavsiye etti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@