İhbar Tazminatında Uygulanacak Gelir Vergisi Kesinti Oranı Hesaplama 2021

SGK Mevzuatına göre ihbar tazminatı ödemelerinde uygulanması gereken gelir vergisi kesinti oranı yüzde kaç olmalı? Nasıl hesaplanacak? Tüm detayları ile haberimizde.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Çalışanların işten ayrılma süreçlerinde işverenlerin yapmaları gereken ödemelerden bir tanesi de ihbar tazminatı ödemeleri. İhbar tazminatı ödemesi sözleşmesi feshedilen bir işçiye maaşı üzerinden ödenir ve ödemelerde gelir vergisi kesintisi yapılır.

İHBAR TAZMİNATINDA GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ

İhbar tazminatında gelir vergisi kesintisi hesaplamasının nasıl yapılacağına ilişkin Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu bir soru üzerinden açıklamada bulundu. Bir işletme sahibi SGK Uzmanına yönelttiği sorusunda, bir işçisi için ihbar tazminatı ödemesi yapacağını bildirdi.

Fesih süresi göze alınarak iş sözleşmesi feshedilecek çalışan için ihbar tazminatı için gelir vergisi hesaplamasında sorun yaşadıklarını bildiren işveren Sosyal Güvenlik Uzmanına şu soruyu sordu.

"İhbar tazminatından yüzde 15 oranında Gelir Vergisi kesintisi yapmayı düşünürken, kesinti oranının yıllık toplam vergi matrahı dikkate alınarak hesaplanması gerektiğini söylediler. Bu konuda ne yapacağız? " İşveren sorusunun devamında ise konuya ilişkin uygulanacak mevzuat hakkında bilgi istedi.

SOSYAL GÜVENLİK UZMANINDAN İHBAR TAZMİNATI HESAPLAMA AÇIKLAMASI

İşveren tarafından sorulan bu soruya Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu, açıklamasının başında işverenlerin yaşadıkları sorunlara değindi. Daha sonra ise ihbar tazminatının hangi hesaplama üzerinden ödeneceğini açıkladı. Sarısu açıklamasının ilk bölümünde "İş sözleşmesinin bildirimsiz olarak ihbar tazminatı ödenerek sonlandırılmasında, ödenecek tazminattan hangi oranda Gelir Vergisi kesileceği hususunda zaman zaman ikileme düşüldüğü görülmektedir. Hesaplamış olduğunuz ihbar tazminatını, yüzde 15 oranında Gelir Vergisi’ne tabi tutmayacaksınız." açıklamasında bulundu.

Çalışana hangi vergi oranı üzerinden ödeme yapılacağına ilişkin bir hesaplama yapan SGK Uzmanı "İhbar tazminatını; işçiye ödediğiniz ücrette dikkate aldığınız oranda Gelir Vergisi’ne tabi tutacaksınız. Başka bir ifade ile ihbar tazminatından işçinin Gelir Vergisi matrahının tabi olduğu oranda Gelir Vergisi keseceksiniz." dedi.

Açıklamasının devamında bir örnek veren SGK Uzmanı ihbar tazminatı ödeyeceğiniz tarihte işçinin Gelir Vergisi matrahının 180 bin lira olduğunu varsayarsak, ihbar tazminatını yüzde 27 oranında Gelir Vergisi’ne tabi tutacaksınız, ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ: