İçişleri Bakanlığı duyurdu: Lise mezunu KPSS personel alımı yapılacak!

Son dakika! İçişleri Bakanlığı lise mezunu personel alımı için ilan yayımladı. Bakanlık tarafından yayımlanan lise mezunu KPSS'li personel alım ilanına ilişkin detaylar haberin devamında...

İçişleri Bakanlığı duyurdu: Lise mezunu KPSS personel alımı yapılacak!

Devlete bağlı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyen vatandaşlar için müjde geldi. İçişleri Bakanlığı tarafından duyurulan müjdeli haber ile, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde istihdam edilmek üzere kamu personel alımı gerçekleştirileceği duyuruldu.

KPSS ön koşulu bulunan iş ilanında sözleşmeli personel alımlarının yapılacağı bildirildi. İş arayan vatandaşlar için gelen bu müjdeli haber ile birlikte kaç kişinin ne şart ve koşullarla işe alınacağı da duyuruldu.

KPSS puanı dikkate alınarak gerçekleştirilecek olan alımlarda lise mezunu vatandaşlar iş başvurusunda bulunabilecek. Peki; İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan ve EGM bünyesinde alım yapılacağı duyurusunu veren iş ilanının detay, koşul ve şartları neler?

Başvurular Ne Zaman, Nasıl, Nereden Yapılacak?

İçişleri Bakanlığı duyurdu: Lise mezunu KPSS personel alımı yapılacak! - Resim : 1

T.C. İçişleri Bakanlığı resmi internet adresinden duyurulan sözleşmeli personel alımı kapsamında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında çalıştırılacak olan personellerin arandığı duyuruldu. Vatandaşların bilgisine sunulan alım ilanları ile Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatı'nda istihdan edilecek destek personelleri arandığı bildirildi.

EGM için gerçekleştirilecek olan alımlara başvurular Ağustos ayında başlayacak. 1 Ağustos'ta başlayacak olan başvuru süreci, 5 Ağustos 2022 tarihinde son bulacak. 5 günlük bir süre ile yapılacak olan başvurular, https://isealımkariyerkapisi.cbiko.gov.tr/ adresinden gerçekleştirilecek.

Başvuru Şartları Neler?

İçişleri Bakanlığı duyurdu: Lise mezunu KPSS personel alımı yapılacak! - Resim : 2

İçişleri Bakanlığı tarafından henüz duyurulmuş olan KPSS'li sözleşmeli personel alım ilanlarına başvuracak olan adaylardan bazı şartları karşılamaları talep ediliyor. 657 Sayılı Devlet Memuru Kanunu kapsamında yer alan nitelikleri karşılayan vatandaşların başvuru yapabileceği ilanın şartları şu şekilde;

  • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kamu haklarından mahrum olmamak,
  • Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak,
  • Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek,
  • Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak,
  • Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak

bu şartları sağlayan vatandaşların başvuru yapabilecekleri iş ilanı kapsamında KPSS ortaöğretim sınavında KPSS-P94 puan türünden 2020 yılında en az 70 puan almış olma şartı gözetilecek.

18 yaşından büyük adayların başvuru yapabileceği ilanlarda üst yaş sınırı ise 40 yaş ile sınırlandırılıyor.