Çocuklarımızı Bekleyen Tehlike; İninal Kart - Hüseyin Asar yazdı...

Hüseyin Asar yazdı... 10 yaşındaki çocuk bile alabiliyor. Eeee, ne güzel, “şimdi bunda ne var” diyeceksiniz.

Hüseyin Asar 05.10.2017, 22:59
Çocuklarımızı Bekleyen Tehlike; İninal Kart - Hüseyin Asar yazdı...

Çocuklarımızı Bekleyen Tehlike; İninal Kart

Kredi kartı kullanmaya korkuyorsanız, limitini belirlediğiniz nakit paranız ile internette ve mağazalarda alışveriş yapmak istiyorsanız, İninal Kart gibisi yok. Üstelik alması kolay, marketlerden ve kitapçılardan rahatlıkla alabiliyorsunuz. Erişimi çok kolay yani. Alırken yaş sınırı bile yok. 10 yaşındaki çocuk bile alabiliyor. Eeee, ne güzel, “şimdi bunda ne var” diyeceksiniz.

Yaş şartı olmadan marketten kolaylıkla alınabilen bu kart ile 10-16 yaş aralığındaki ortaokul ve lise öğrencileri internetteki paralı oyun sitelerine girebiliyor, içeriği belli olmayan sitelerden alışveriş yapabiliyor. Bu kart ile gerek internet kafelerden, gerekse evlerden çok katılımcılı oyunlara girebiliyor, harçlıklarını bu oyunlara kaptırıyorlar. Ayrıca bu oyunların çoğu bağımlılık yapıyor, çocuklarımızı intihara kadar sürüklüyorlar. Birçok oyun sitesi bu kart ile ödeme yapanlara bol miktarda bonus vererek kartın kullanımını cazip hale getiriyor. Bu kart ile oyun ücretini yasal olarak sorunsuz şekilde tahsil edebiliyor.

Zamanla çocuklar adeta bu bilgisayar oyunlarının içine hapsoluyor ve sanal dünyanın içinden çıkamaz duruma geliyor. Yarattıkları bu sanal dünyanın içinde kendilerine yer edinmek için sanal karakterler ile kendini özdeşleştirip kişilik kaybına uğruyor. Bunun sonucunda hiperaktivite bozuklukları gösteriyor, şiddeti normal görmeye başlıyor, epilepsi nöbetleri geçirmeye başlıyorlar. Hatta bazı oyunlar içindeki şiddet ve cinselliğe bağımlılık gösterip gerçek hayata bunları uyarlamaya çalışıyorlar.

Yasal olarak marketlerin çocuklara bu İninal Kartları satmasının önünde bir engel yok. 8 yaşındaki çocuk gidip alabiliyor. Burada en büyük görev ailelere düşüyor. Ebeveynler çocukları ile daha yakından ilgilenmeli, internet kullanımlarını denetlemeliler. Yoksa çocukları göz açıp kapayana kadar “internet bağımlılığı hastalığına” yakalanıyor ve bu hastalıktan kurtulmaları da çok zor ve uzun çalışmalarla mümkün olabiliyor.

Konuştuğumuz bazı öğretmenler okullarında böyle öğrencileri fark ettiklerini, uygun yollardan ailelerine bildirdiklerini söylediler. Olayın çözümünde durumu fark eden öğretmenler ve okullardaki psikolojik danışma servisleri ile rehberlik ve araştırma merkezleri konuya hassasiyetle yaklaşmaları da ayrı bir önem arz ediyor. Çocuklar hepimizin, onlar bizim geleceğimiz. Lütfen onlara sahip çıkalım. İninal Kart tehlikesine karşı önlem alalım. Yarın çok geç olabilir.

Tek bir tuşla insana pek çok kolaylık sağlayan teknoloji, tek bir tuşla insanlığı yok edebilir.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (37)
.............. 2 yıl önce
ben gerçekten bu yazıyı görünce çok üzüldüm senin gibi kişiler olmamalı hemen anlayıp olayı kavramanı umuyorum
Senin 2 yıl önce
Yok öyle bisey 12 yaşındakiler alabiliyor tek
aptal bir haber 2 yıl önce
sizin gibi saçma sapan şahsiyetler bu ülkede olduktan sonra bu ülkede herşeyden korkulur
Admin 2 yıl önce
Aga saçmalama anası babası ilgili olan bi çocuk saten öyle oyun bağımlısı olmaz olursada analarin babalarin suçu
Çocuklar annesinin babasının izniyle alıyor bu kartı internettn alisveris yapmak icin felan
Bi diger seyde ininal karti oyle kolay kolay vermiyolar yok neymis 10 yasindaki cocukmus bi kere kendisi karti almak icin gelmisse kimlik istiyorlar yada yaninda anne baba ebeveyn olunca saten verirler direkmen
Eğer o cocuk butun harcligini o oyunlara felan veriyosada sıkıntı cocukta digil ebeveyndedir kısacası anne babanin ilgisizliginden
Ayrica ön ödemeli olan ininal kart bakkal süpermarket vs. Dede geciyor o kartin amaci saten cocuklari oyun bagimliligi yapmak digil hayatı az da olsa kolaylaştırmaktır
Ok 2 yıl önce
Ne güzel boş yapmışsın.. hangi rakip banka para verdi sana bu yaziyi yazman için kimbilir.
adam 3 yıl önce
yolan pislik
KAMUSPOT 2 yıl önce
ne yalanı doğru hepsi
ALPER ERDEM 2 yıl önce
Hadi be. Yok 3 yaşındakiler alabiliyor. Yukarda 10 yaş, yazının içinde 8 yaş yazmışsın.Hangi bankadan teklif aldın da yazdın yazıyı dayı?
Barış 2 yıl önce
Yalan haber inanmayın şahsen 2 yıldır kullanmışlığım var o bonuslarda bizim daha çok para harcamamız için yani yok intihar yok oyun bağımlısı bunu İninal desteğine ileteceğim resmen kötülemiş bulunuyorsunuz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@