Hükümetten art arta asgari ücret açıklamaları: Fevkalade önemli bir gelişme...

Milyonlarca çalışanın yakından takip ettiği asgari ücrete zam konusuna ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın ardından AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'tan da bir açıklama geldi.

Finans 10.11.2021 - 08:48 10.11.2021 - 08:50 Ali Parim

Aralık ayında yapılacak asgari ücret pazarlıkları öncesi hükümetten art arda açıklamalar gelmeye başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve AK Parti Grup BaşkanvEkili Cahit Özkan'ın ardından AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da hükümetin asgari ücret politikasına ilişkin bir değerlendirme yaptı.

"FEVKALADE ÖNEMLİ BİR GELİŞMEYİ ORTAYA KOYACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM"

Akit TV canlı yayınında konuşan Numan Kurtulmuş, yıl sonu itibarıyla Türkiye'de asgari ücretin gündeme geleceğini belirterek, "Asgari ücrette emekçilerimizin beklentilerini karşılayacak, milletimizin tamamının da 'tamam bu hakkaniyete uygun' diyeceği fevkalade önemli bir gelişmeyi ortaya koyacağımızı düşünüyorum." ifadelerini kullandı. Kurtulmuş ayrıca, AK Parti'nin 19 yıldır sürdürdüğü vatandaşı enflasyona ezdirmeme politikasını burada da ortaya koyacaklarını vurguladı.

ASGARİ ÜCRETTEN GELİR VERGİSİ ALINMAMASI KONUSU

Geçtiğimiz gün de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'dan asgari ücrete ilişkin açıklamalar gelmişti. Muhalefetin ve sendikaların asgari ücretten gelir vergisi alınmamasına ilişkin talebi sorulan Bilgin, "Bunun üzerinde de çalışıyoruz. Alternatif vergi modelleri ve düzenlemeler var. Bazı vergilerin kalkması için yasal düzenleme gerekirken, bazıları için Cumhurbaşkanımızın onayı gerekiyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun vereceği karar da yeterli oluyor." demişti.

Cahit Özkan ise katıldığı bir televizyon programında, gazetecilerin  "Asgari ücret 4.000 lira olur mu?" şeklindeki soruya ise Özkan, "Anlattıklarımızdan çıkabilecek sonuç buraları gösteriyor." diyerek yanıt vermişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@