Hükümetin 5 ayrı EYT formülü! EYT'lilerin en çok istediği seçenek de masada!

Hükümetin EYT'liler için yaş, sigorta süresi, eksik prim ve kesintili maaş gibi detayları bulunan 5 ayrı formül üzerinde çalıştığı kulislerde konuşuluyor. Peki bu 5 formül ne? Hangisi EYT'liler için daha iyi? Detaylar Kamu Gündemi'nde...

Kamu Haberleri 09.11.2021 - 09:47 09.11.2021 - 09:53 Ali Parim

Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) hükümetin gündemine girdiğine ilişkin haberler, son günlerde basına sık sık yansıdı. Bu kapsamda EYT'liler için düşünülen formüller de gün yüzüne çıkmaya başladı. Hükümetin, EYT'liler için 5 formül üzerinde durduğu konuşuluyor. Peki bu 5 formül ne? Hangisi EYT'liler için daha iyi? İşte hükümetin EYT sorununu çözmek için düşündüğü formüller;

1. Formül: Hükümetin aklında formüllerden bir tanesi yaşı göz önünde bulundurmak ve 3600 günü olan bir kadının 50, bir erkeğin ise 55 yaşında emekli olabilmesine fırsat tanımak.

2. Formül: Bir başka seçenek ise yaşı değil sigorta süresini baz almak. Yani eğer bir çalışanın sigorta süresi yeterliyse yaşı ne olursa olsun emekli olabilmesini sağlamak. Aslında EYT'lilerin en çok istediği seçeneğin bu olduğunu söyleyebiliriz. 

3. Formül: Bir diğer seçenek 'Pirimin Tamamlanması'... Buna göre; 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenler için ilk sigortalı oldukları tarihe göre 5000 ile 5975 gün arasında prim gerekecek. Primini tamamlayanlar, yaşına bakılmadan emekli edilecek.  

4. Formül: Hükümetin aklında bir diğer formül ise Almanya modeli... Yani diyelim ki sigorta priminiz yeterli ancak yaşı karşılamıyorsunuz. O zaman yaşı karşılayana kadar her yıl yüzde 2 kesintili emekli maaşı bağlanacak. Yani emekliliğine 4 yıl kalmış birisinden yüzde 8 kesintiyle emekli olacak.

5. Formül: Son seçenek ise Finlandiya modeli... Bu formül de yine Almanya modeliyle önemli benzerlikler taşıyor. Bu formülde de emeklilik kriterlerini tamamlayana kadar maaşınızda kesinti oluyor. Ancak kriterler tamamlanınca maaş eksiğiniz de tamamlanıyor. 

EYT konusu şu günlerde her ne kadar sık sık dillendirilse de hükümet kanadından henüz EYT'liler ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Ancak önümüzdeki günlerde bu konuda bir açıklama geleceği tahmin ediliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@