Hükümet asgari ücrete ilişkin sinyali verdi: 'Ciddi' bir zam geliyor!

2022 yılında asgari ücrete 'rutin dışı' bir zam yapılacağı haberlerinin kamuoyuna yansımasının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'den de asgari ücrete ilişkin önemli bir açıklama geldi.

Finans 02.11.2021 - 09:24 02.11.2021 - 09:26 Ali Parim

Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu öncesinde hükümetin aklındaki asgari ücret artışına ilişkin açıklamalar gelmeye başladı. Daha önce AK Parti'nin asgari ücrete 'rutin dışı' bir zam yapacağına ilişkin haberler kamuoyuna yansımıştı. Son olarak benzer bir açıklamayı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki yaptı.

Önceki gün TV 100'de yayınlanan 'Pazar Siyaseti' programında Pınar Işık Ardor'un konuğu olan Özhaseki, Kayseri Organize Sanayi Başkanı'nın asgari ücret üzerinden 5-10 bin kişiye iş olduğu yönündeki açıklamasını hatırlatarak, "Demek ki asgari ücret vatandaşın o işlere yönelmesini sağlamıyor. O zaman biraz artış gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Ardından 2022 yılında 'ciddi' bir artış beklediğini belirten Özhaseki, "Şimdi ben ciddi bir artış olacağını zannediyorum. Bunun yanı sıra insanların beklentisi olan her ne varsa, EYT de dahil olmak üzere, o anki ekonomi şartlarını göz önünde bulundurarak bu konuda da birtakım çalışmalar yapılıp ilgili kurullara sonra da Sayın Cumhurbaşkanı'na arz edilir." diye konuştu.

Hatırlanacağı üzerine geçtiğimiz günlerde, 7 milyondan fazla çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücrette 2022 yılında 'rutin dışı' bir artış olacağı yönünde haberler çıkmıştı. Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberinde; geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da asgari ücrete enflasyonun üzerinde bir zam uygulanacağı aktarılmıştı.

ASGARİ ÜCRETİ 3.500 TL'NİN ÜZERİNE ÇIKARMA HEDEFİ

Yine aynı haberde; yaz boyunca sahada yapılan çalışmalarla ve kamuoyu yoklamalarıyla vatandaşın en büyük şikayetinin geçim sıkıntısı olduğunu tespit eden AK Parti kurmaylarının, asgari ücret tutarını 3.500 TL'nin üzerine çıkarmayı hedeflediği vurgulanmıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@