Hukuk, sağlık ve mühendislik kazanmak artık çok daha zor! 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda açıklandı!

Hukuk, sağlık ve mühendislik tercih edecekler dikkat! Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre eğer bu bölümlerden birinde okumak istiyorsanız belirli bir sıraya yerleşmeniz gerekecek! Ayrıca hemşirelik ve ebelik gibi bölümlere de sıra şartı gelebilir!

Eğitim 03.11.2021 - 09:13 03.11.2021 - 09:14 Ali Parim

Üniversitelerin huhuk, sağlık ve müjendislik fakültelerinde okumak isteyenleri yakından ilgilendiren yeni bir karar alındı. Resmi Gazete'de yayımlanan "2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı"nın "eğitim" başlığı altında yer alan bilgiye göre; meslek icra yetkisi veren hukuk, sağlık ve mühendislik alanlarında uygulanan başarı sırası barajı yükseltilecek. Bu alanların kapsamına giren ve daha önce baraj sıralaması olmayan programlara da başarı sıralaması zorunluluğu gelecek.

HEMŞİRELİĞE BARAJ GÜNDEMDE

Sabah'tan Ceyda Karaaslan'ın haberine göre; tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi bölümlere ek olarak hemşirelik, ebelik gibi programlara da başarı sırası getirilmesi gündemde.

HUKUK, 100 BİN OLDU

YÖK Genel Kurulu'nun geçtiğimiz şubat ayında aldığı bir kararla hukuk fakültelerine girişteki 125 bin başarı sıralaması, 2022'den itibaren 100 bine yükseltilmişti. Yani Hukuk programlarını hedefleyen adayların, 2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile artık ilk 100 bine girmeleri gerekiyor. Hukuk fakültelerinde olduğu gibi başarı sırası barajı uygulanan diğer bölümlerin de sıralamaları yükseleceği konuşuluyor. Şu anda başarı sırası barajı tıp, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik, eczacılık, diş hekimliği bölümlerinde uygulanıyor.

GÜNCEL BARAJLAR NE KADAR?

TIP: Sayısal (SAY) puan türünde en düşük 50 bininci olunması gerekiyor. 

DİŞ HEKİMLİĞİ: SAY puan türünde en düşük 80 bininci sıraya girilmesi şartı aranıyor. 

HUKUK: Eşit Ağırlıklı (EA) puan türünde en düşük 125 bininci. Ancak 2022 yılı için bu baraj 100 bin olarak düzenlendi.

MÜHENDİSLİK: Orman, ziraat, su ürünleri, su bilimleri fakülteleri programları ile ağaç işleri endüstri mühendisliği programları hariç SAY puan türünde en düşük 300 bininci olmak gerekiyor. 

MİMARLIK: SAY puan türünde en düşük 250 bininci olma şartı var. 

ECZACILIK: SAY puan türünde en düşük 100 bininci sıraya yerleşmeniz gerekiyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@