HSK üyeliğinden istifa etmişti: Devlet Bahçeli'nin eski avukatı Hamit Kocabey'den ilk açıklama!

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğinden istifa eden Devlet Bahçeli'nin eski avukatı Hamit Kocabey ilk kez konuştu! Hamit Kocabey kimdir, neden istifa etti? İşte tüm bu soruların yanıtı...

Gündem 16.10.2021 - 09:22 16.10.2021 - 09:24 Ali Parim

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğinden istifa eden Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) ve Devlet Bahçeli'nin eski avukatı Hamit Kocabey'den istifanın ardından ilk açıklama geldi. MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüştükten sonra bu kararı aldığını ifade eden Kocabey, "TBMM tarafından seçilmiş olduğum HSK üyeliği görevimden Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli ile yaptığımız istişare sonucu istifa etmiş bulunmaktayım" dedi.

İstifasının ardından binlerce güzel söz ve temenni duyduğunu dile getiren Kocabey, 4 buçuk yıllık görev süresince binlerce insanın hayatına dokunduğunu, devletin ve milletin hukukunu gözeterek mücadele verdiğini belirtti. 

'Bir dava kapsamında tutuklu bulunan bir kişinin serbest bırakılması için hakime baskı yaptığına' yönelik' iddialara da üstü kapalı yanıt veren Hamit Kocabey, hayatı boyunca bulunduğu noktada hiçbir yanlışa göz yummadığını ifade etti. Kocabey, "Gelinen aşamada verdiğimiz kararın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

Hamit Kocabey'in istifasının ardından kendisine MHP'de bir görev verileceği iddiaları da gündeme gelmişti.

Hamit Kocabey kimdir? 

Hamit Kocabey aslen Malatyalı. 6 Mayıs 1961 yılında Malatya'nın Akçadağ ilçesinde dünyaye gelen Kocabey, hukuk eğitimini Ankara Üniversitesi'nde tamamladı.

2006'dan 2017'ye kadar da yaklaşık 11 yıl hem Milliyetçi Hareket Partisi'nin hem de Devlet Bahçeli'nin avukatlığını yaptı. 

Ayrıca 2006-2009 arasında MHP Ankara İl Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyeliği, 2009-2012 arasında MHP Ankara İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. MHP'nin 4 Kasım 2012'de yapılan 10. Olağan Büyük Kongresinde de Merkez Yönetim Kurulu Üyeliğine getirildi. 

21 Mart 2015'de gerçekleşen 11. Olağan Genel Kurulunda ise yeniden Merkez Yönetim Kurulu üyesi seçilen Kocabey, 2017'deki HSK üye seçimlerinde yaptığı adaylık başvurusu sonrasında TBMM Genel Kurulu'ndaki oylamanın ardından HSK üyesi seçildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@