Herkesin merak ettiği soru canlı yayında soruldu: Enflasyonu düşürmek için herkes faiz artırırken biz neden indiriyoruz

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2022 yılı için üçüncü kez enflasyon raporu hakkında sunum yaptı. Yaptığı sunumun hemen ardından konu ile ilgili basın mensupları soru yöneltti. Uzun süredir pek çok kişinin merak ettiğini sorunun yanıtı ise şu şekildeydi...

Herkesin merak ettiği soru canlı yayında soruldu: Enflasyonu düşürmek için herkes faiz artırırken biz neden indiriyoruz

Merkez Bankası Başkanı Kavcığlu yaptığı sunumun ardından basın mensupları tarafından merak edilen soruları yanıtladı. Yanıltladığı sorulardan biri ise pek çok kişinin de uzun süredir merak ettiği ve konuşulan bir konuydu. Bu nedenle Merkez Bankası Başkanı tarafından verilen bu yanıt da kısa süre içerisinde gündem oldu. Peki basın mensubunun sorduğu o soru neydi?

BİZ Mİ DOĞRU YAPIYORUZ?

Bugünkü sunumun ardından Medyascope'dan Özgecan Özgenç konu ile ilgili herkes tarafından merak edilen önemli bir soru yöneltti. Bu sorunun yöneltilmesi ile birlikte pek çok kişinin ilgi odağı da bu konuya oldu. Belki de milyonlarca kişinin merak ettiği soru şu şekildeydi; Dünyada herkes yanlış yaparken biz mi doğru yapıyoruz yorumları yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası için politika faizinin bir politika aracı olmaktan çıkıp çıkmadığını sormak istiyorum."

DÜNYADA BÖYLE BİR YAKLAŞIM YOK

Bu sorunun ardından Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu tarafından gelecek olan yanıt ise oldukça merak edildi. Kavcıoğlu'nun ise verdiği yanıt şu şekildeydi; "Merkez Bankası'nın politika aracı politika faizi. Dünyada böyle bir yaklaşım yok. Politika faizini bir araç olmaktan çıkardılarsa aynı eleştiri bizim için de geçerli. Faizi bir politika aracı olarak kullanılmadığını söylemek doğru değil."

DOĞRU KARAR VERDİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM

Bu sözlerinin yanı sıra kimin doğru bir yöntem izlediğini zamanın belirleyeceği konusunda önemli açıklamalarda bulunan Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, bu kadar olumsuzlukların içerisinde yatırımların artırılması ile ülke olarak doğru hareket ettiğimizi herkesin de zamanla göreceğini ifade etti. Kavcıoğlu tarafındna yapılan açıklama şu şekildeydi;

"Kimin doğru yaptığını zaman gösterir. Biz kendi ülkemizin dertleri içerisinde uyguladığımız politikalar çerçevesinde her ay oturup karar veriyoruz. Yatırım, ihracat, üretim ve istihdam üzerine bir ekonomik modeli yürütüyoruz. Faiz konusunda ayrışıyoruz ama ekonominin olumsuz gelişmelere tepki veren olumlu gelişmeler konusunda da ayrışıyoruz."

"Türkiye sadece faiz konusunda ayrışmıyor olumlu anlamda Türkiye ekonomik verilerde de pozitif ayrışıyor. Faiz konusunda doğru karar verdiğimizi düşünüyorum. Bu kadar olumsuzluk içinde yatırımlarımızı artırmamız sonuçta ülke olarak ne kadar doğru hareket ettiğimizi herkes görecektir."