Hepsi bugün değişiyor! İşsizlik maaşı, kıdem tazminatı, GSS primi, engelli yaşlı aylığı, doğum askerlik borçlanması

Asgari ücrete yapılacak zam oranıyla birlikte çok sayıda ödemede değişecek. Başta kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı ödemeleri yenilecek. Bunun dışında engelli aylığı, 65 yaş maaşı ve yaşlılık ödemeleri ile GSS prim ödemeleri yenilenecek.

Hepsi bugün değişiyor! İşsizlik maaşı, kıdem tazminatı, GSS primi, engelli yaşlı aylığı, doğum askerlik borçlanması

2022 Temmuz ayına asgari ücret değişecek. Vatandaşların alacakları maaşlar için komisyon toplanacak ve kararını verecek. Gündemde çok farklı formüller olsa da alınacak zam kararı hem çalışanlara uygun olacak hemde işverenleri çok zorlamayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdelediği asgari ücret zammı için ide görüşmeler yapılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte TİSK ve Türk İş Sendikası komisyonda yer alıyor. İşverenler işçiler ve hükümetin ortak bir karara varması ve en kısa zamanda maaş zammının ilan edilmesi bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret için tespit komisyonunun nasıl bir karar alacağı merak konusu. Uzmanların ortak görüşü ise asgari ücrete prim desteği verilmesi ve maaşların ortalama 5 bin TL seviyesine çıkarılması yönünde.

Türk İş Sendikası Başkanı Ergün Atalay ise işçiler adına yapmış olduğu konuşmasında enflasyon oranlarının ortada olduğunu, çalışanların sabit gelirlerinin alım güçlerinin son yıllarda hiç bu kadar azalmadığını ifade etti. Atalay konuşmasında enfalsyon oranları civarında zam talep etti.

TİSK tarafından gelen açıklamada ise yaşanan ekonomik sorunların farkında olunduğu ifade edildi. Bu durumda çalışanlar için ellerini taşın altına koymaya hazır oldukları belirtildi.

Masada ise maaşların 5 bin TL bandına çıkarılması, enflasyon oranları kapsamında yaklaşık yüzde 40'lık bir zam olması ve yüzde 20 civarında bir zam yapılması konuşulan rakamlar.

ASGARİ ÜCRETLE BİRLİKTE BU ÖDEMELER DE DEĞİŞECEK

Asgari ücretin değişmesi ile birlikte işsizlik maaşı ödemelerinde taban rakam artacak.

Bunun dışında emeklilik için borçlanma yapacakların askerlik ve doğum borçlanması ödemeleri yükselecek.

İşsizlerin ödediği GSS prim tutarları yükselecek.

Bazı devlet destekleri artacak; 65 yaş üstü aylıkları, engelli maaşı gibi.

Bunun dışında isteğe bağlı emeklilikte prim ödemeleri değişecek.

Son oalrak ise staj ücretleri, asgari ücretlilerin rapor ücretleri ve Bireysel Emeklilik kesintilerinde farklılıklar oluşacak.