Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan istifa mı etti? Berat Albayrak geri mi dönüyor? Kulisler bu haberle çalkalanıyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a istifasını sunduğu ve Elvan'ın yerine yeniden eski bakan Berat Albayrak'ın düşünüldüğü haberi siyaset kulislerine bomba gibi düştü. Peki Erdoğan, Elvan'ın istifasını kabul etti mi? Elvan'ın istifa gerekçesi Nureddin Nebati mi? İşte detaylar...

Gündem 05.11.2021 - 10:54 05.11.2021 - 11:08 Ali Parim

Dövizin hızla yükselişi, TL'nin değer kaybı, Hazine'ye dışarıdan kaynak aktarılması ve Bakanlık'ta  Nureddin Nebati'nin öne çıkması gibi gerekçelerle Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a istifasını sunduğuna dair haber, Ankara'nın gündemine bomba gibi oturdu.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun kulis haberine göre;  Bakan Elvan’ın uzun süredir, aynı zamanda Erdoğan’ın damadı da olan eski bakan Berat Albayrak döneminde atanan ve hâlâ etkili olan Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati ile para politikaları konusunda anlaşamıyor ve 'bakanlıktaki bazı bürokratlara' sözünü dinletemiyor.

Uzun süredir gündemde olmayan Bakan Elvan'ın Turkuvaz Medya Grubu’nun düzenlediği Türkiye 2023 Zirvesi’ne de zorunlu olarak katıldığı konuşuluyor. Zira iddiaya göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bakan Elvan'ın istifasını şimdilikkabul etmedi, hatta Elvan'a kızıp tepki gösterdi. Ancak bu, Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde istifayı kabul etmeyeceği anlamına da gelmiyor. 

İSTİFANIN GEREKÇELERİ NE?

İddiaya göre; Bakan Elvan'ın en rahatsız olduğu konu Merkez Bankası'nın faiz indirme politikası... İndirim kararının ardından döviz kurlarında yaşanan hızlı artış ve TL’deki değer kaybının ülke ekonomisinde “tahribata yol açtığı, döviz borçlarına olumsuz etki ettiği ve bunun sonuncunda da Hazine’nin zorlandığı” dile getiriliyor. Elvan’ın da artan döviz kuru karşısında, Hazine’ye kaynak aktarımı gibi konularda yaşanılan zorluklara dikkat çektiği ve yakın çevresine “sürecin böyle gidemeyeceğini söylediği” ileri sürülüyor. Bununla birlikte Elvan’ın para politikaları konusunda Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati ile anlaşamadığı, “bakanlıktaki bazı bürokratlara sözünü dinletemediği” de iddia ediliyor. Nebati’nin Albayrak döneminden kalan ve görevden alınmayan “tek bakan yardımcısı olduğuna” dikkat çekiliyor. 

HAZİNE'NİN BAŞINA YENİDEN BERAT ALBAYRAK MI GELECEK?

Bir diğer bomba kulis ise Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın başına yeniden Berat Albayrak dönecek iddiası... Kulislerde, Erdoğan’ın Albayrak’ı bir kez daha Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve getireceği konuşuluyor. Albayrak’ın adı AK Parti’nin mart ayında gerçekleştirdiği olağan kurultayı öncesinde de öne çıkmıştı. O dönem Albayrak’ın, kurultaydan sonra ya kabinede ya da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görev alabileceği dillendirilmişti. Bununla birlikte AKP kulislerinde Nureddin Nebati’nin stratejik karar alma süreçlerinde kimi zaman “Bakan Elvan’dan daha aktif olduğu” da belirtiliyor. Birkaç ay önce eski bakan Berat Albayrak ile Nebati’nin İstanbul Süleymaniye’deki görüşmesinde kamuoyuna yansıyan fotoğrafı anımsatılıyor. Elvan’ın daha önce “Nebati’yi görevden almak istediği ancak başarılı olamadığına” dikkat çekilirken, Elvan’ın görevden el çektirilmesi durumunda yerine gelebilecekbir diğer ismin de Albayrak’a yakınlığı bilinen Nebati olduğu ifade ediliyor. Nebati’nin bakan olması durumunda da “Albayrak’ın, bakanlığın perde gerisindeki yetkili ismi olacağı” kaydediliyor. 

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, 8 Kasım 2020’de, “sağlık sorunlarını gerekçe göstererek”, Instagram hesabından yayımladığı bir mesala Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa etmişti. Albayrak’ın yerine de o dönem TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AKP Mersin Milletvekili Lütfi Elvan getirilmişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@