Yangın Söndürme Tüpü Dolumu

Yangınla mücadele konusunda pek çok adım atılmak zorundadır. Çünkü yangın ciddi anlamda büyük bir tehlikedir.

Hayat - Yaşam 01.09.2020, 11:01 07.09.2020, 23:06
Yangın Söndürme Tüpü Dolumu

Yangınla mücadele konusunda pek çok adım atılmak zorundadır. Çünkü yangın ciddi anlamda büyük bir tehlikedir. Can ve mal kayıplarının yaşandığı, maddi ve manevi zararların görüldüğü türlü yangınlar insan hayatını doğrudan etkiler. Bu nedenle de yangınları önleme ve yangın çıktığında da yangını kontrol altına alma ve söndürme çabaları oldukça kritiktir. Devlet de bu noktada gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak zorunda olduğu gibi bu zorunlulukların uygulanmasını da denetler.

Yangınla Mücadelede Devletin Rolü

Yangınla mücadele konusunda devletin önemli görevleri ve rolü vardır. Bu görev ve rollerden ilki devletin çıkardığı yasa ve yönetmeliklerdir. İlgili birimlerin üzerinde çalışarak oluşturdukları prosedürler, yasa ve yönetmelikler yangınla mücadelenin temelini oluşturur. Buna göre çalışma alanlarında, evlerde, sosyal tesislerde, kamu alanlarında ve benzer noktalarda yangın tüplerinin sayısı, söndürücü özellikleri, yangınla mücadele ekipleri gibi pek çok detay belirlenir. Alınan her karar tüm ülkeyi, tüm sektörleri etkilemektedir. Bu nedenle yasa yapıcı, uygulayıcı ve denetleyici görevleri olan devletin yangınla mücadeleye doğrudan etki ettiği söylenebilir.

Yangının oluşmaması, herhangi bir şekilde yangın çıkmaması ilk amaçtır. Bu nedenle de önleyici tedbirler herkes tarafından uygulanmalıdır. Fakat, herhangi bir yangın halinde ise önleyici tedbirler yerini yangını söndürme, kontrol altına alma ve yayılmasını engelleme konusunda atılması gereken adımlara bırakır. İşte burada da devreye yangın tüpleri, yangın söndürücü nitelikteki malzemeler, yangına karşı dayanıklı malzemeler, aparatlar, kıyafetler vb. girer. Özellikle de yangın söndürme tüpleri en sık görülen tedbirler arasında gelir.

Yangın Söndürme Tüpleri

Bilindiği gibi yangın tüpleri ilgili alandaki büyüklüğe göre artar ya da azalır. Yine ilgili alanın yaşam alanı mı çalışma alanı mı olduğuna göre bu tüplerin sayısı veya niteliği değişir. Bununla beraber ilgili alanda ne tip malzemelerin olduğu da önemlidir. Tüm bunlar yangın söndürme tüplerinin varlığını, adetlerini ve içerdikleri söndürücü nitelikli malzemeleri doğrudan etkiler.

Yangın tüpleri belli periyotlar ile kontrol edilmek zorundadır. Yasal zorunluluklar gereği tüplerin belli zaman zarflarında yenilenmeleri ya da değişmeleri gerekir. Bu noktada sadece zaman değil kullanım durumları da öne çıkar. Örneğin tatbikat sırasında, eğitim esnasında ya da kazara kullanılmış olan yangın tüplerinin mutlaka tekrar doldurulması gerekir. Çünkü bir defa kullanılan tüpler ikinci defa kullanılamazlar ve içerikleri yenilenmek zorunda kalınır. İşte bunun için de yangın tüpü dolumu hizmetleri alınır.

Yangın tüplerinin içindeki yangın söndürücü malzemeler katı yangınlarına, sıvı yangınlarına, gaz yangınlarına, elektrik yangınlarına ya da metal yangınlarına göre değişkenlik gösterir. Yangın tüplerinin nerede konumlandırıldığı bu nedenle çok önemlidir. Eğer müdahale edilmesi gereken muhtemel yangın bir elektrik yangını olacaksa, bu çerçevede su kullanılması düşünülemez. Örneğin elektrik trafolarının etrafındaki yangın söndürücüler su taşımazlar. Çünkü su elektriği iletir. Bu tip detaylar yangın tüplerinin içindeki malzemeleri etkilemektedir.

Yangın Tüpü Dolum İşlemleri

Gerek periyodik kontroller olsun gerek farklı haller olsun fark etmeksizin tüm yangın tüpleri doğru malzemeler ile yeteri kadar dolu olmalıdır. Bu anlamda yangın tüpü doldurma işlemlerinin de ne denli önemli olduğu görülebilir. Bu işlemler devlet tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından yapılmalıdır. Devlet görevlileri bu tarz kuruluşları dönem dönem denetlerler. Aynı zamanda çıkarılan yasa ve yönetmeliklere göre yangınla mücadele edilmesine de ön ayak olunur.

İster evlerde ister iş yerlerinde alan büyüklüğü, eşya türleri, kişi sayısı gibi unsurlara dayanarak çeşitli yangın söndürücülerden yararlanılır. Bu söndürücüler her daim kullanıma hazır şekilde tutulmalıdır.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@