Tükürük Örneği ile Evden Genetik Kanser Riski Testi Yapılabiliyor

Genetik kanser riski ev ortamında yapılan kullanışlı bir tükürük testi ile mümkün. Türünün ilk örneği olan klinik araştırma, uzaktan genetik danışmanlığı hizmeti sağlıyor.

Hayat - Yaşam 04.01.2021, 17:43
Tükürük Örneği ile Evden Genetik Kanser Riski Testi Yapılabiliyor

Kanser riskine yönelik genetik testler, kalıtsal kanserlerin önlenmesini veya tedavisini önemli ölçüde iyileştirebilir. Ancak araştırmalar, genetik riski olabilecek kişilerin genellikle test edilmediğini gösteriyor. Ovarian Cancer Research Alliance (Yumurtalık Kanseri Araştırma Anlaşması) ve National Ovarian Cancer Coalition (ABD Ulusal Yumurtalık Kanseri Koalisyonu) tarafından finanse edilen araştırmacılardan oluşan Stand Up To Cancer’in (Kansere Karşı Dur) "Dream Team / Rüya Takımı", genetik testi daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan bir klinik deneme yaptı. MAGENTA (Making GENetic Testing Accessible) adlı denemeye ABD’deki 50 eyaletten yaklaşık 4 bin kadın katıldı. Çalışma, genetik kanser riskini belirlemek için uzaktan test öncesi ve sonrası genetik danışmanlık hizmetini değerlendiren ilk büyük ve randomize araştırma oldu.

Covid-19 salgınında sanal sağlık hizmetleri daha da önem kazandı

Yakın zamanda Amerikan Klinik Onkoloji Derneği'nin yıllık toplantısında sunulan sonuçlar, genetik testlerin uzaktan sağlanabileceğini gösterdi. Ayrıca evlerinde genetik kanser riski testi yaptıran hastaların, aynı şekilde evlerinden, testten önce ve sonra genetik danışmanlık alabileceği ileri sürüldü.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Jinekolojik Onkoloji Bölümü müdürü ve Dream Team’in ortak lideri Elizabeth Swisher, açıklama yaptı. Dr. Swisher, “MAGENTA deneme sonuçları, sanal sağlık hizmetlerinin salgın sürecinde zamanında ve etkili bir şekilde sunulmasını gerektirdiği gerçeği göz önüne alındığında özellikle önemli. Bu yeni modelin pek çok faydası var. Bu yüzden salgın ne olursa olsun, tıbbi amaçlara yönelik genetik testlerin bu yönde ilerlediğini görüyorum." dedi.

Genetik testler yumurtalık ve meme kanseri gibi risklere karşı önlem almayı sağlıyor

Deneme 2016'da başladı ve 2020'de sona erdi. Denemeye katılan tüm kadınların ailesinde meme veya yumurtalık kanseri öyküsü ya da bilinen bir genetik mutasyona sahip bir aile üyesi vardı. Her katılımcı, kalıtsal kanser riskiyle ilişkisi bulunan 19 genin tespiti için genetik teste tabi tutuldu. Test, Color Genomics tarafından sağlanan ve her deneme katılımcısının evine postalanan ve ardından standart postayla iade edilen bir tükürük kiti kullanılarak yapıldı.

Çalışma katılımcıları dört gruba ayrıldı. Her grupta kadınlar, testi tamamlamadan önce kanser riskine yönelik genetik testlerle ilgili bir eğitici video izledi. Standart grupta kadınlar, test öncesi ve test sonrası telefonla zorunlu genetik danışmanlık aldı. Diğer üç gruptaki kadınlar, test öncesi, test sonrası danışmanlığı veya her ikisini de atladı. Dört grubun hepsinde, test sonucu pozitif olan herkese telefonla randevu ile genetik danışmanlık verildi.

Ovarian Cancer Research Alliance Başkanı ve CEO'su Audra Moran, “Yumurtalık kanseri riskinizi öğrenmek, bir kadının kendini hastalığa karşı güçlendirmek için yapabileceği en önemli şeylerden biridir. Bu çalışmanın sonucunda, potansiyel olarak hayat kurtarıcı genetik testlere daha fazla insanın daha kolay erişim sağlayacağını umuyoruz." şeklinde konuştu.

Sanal genetik danışmanlık hizmetleri etkili bulundu

Çalışmada, uzaktan danışmanlık hizmetlerinin deneme katılımcıları için sıkıntı veya endişe gibi olumsuz duygulara neden olup olmadığını belirlemek için ilk üç aylık takip anketinin analizi tamamlandı. Bunu 12 ve 24 aylık kontrol anketlerinin analizi takip edecek. Üç aylık takip araştırmasının sonuçları, sanal genetik danışmanlık yöntemlerinin etkili olduğunu ve kişiselleştirilmiş danışmanlığı atlamanın hastaların sıkıntısını artırmadığını gösterdi. Geniş çapta uygulanırsa, tıp pratisyenlerinin genetik testi daha verimli bir şekilde yapmasına olanak sağlayabilir.

Ayrıca, test öncesi danışmanlığın atlanması, testi tamamlamada geleneksel genetik danışmanlığa göre daha fazla takip sonucuyla sonuçlandı. Bu yöntem, bir tıp merkezi veya klinikte birkaç yüz yüze danışmanlık ve test randevuları planlamak ve bunlara katılmakla ilgili engelleri ortadan kaldırarak erişimi de artırdı.

Ulusal Yumurtalık Kanseri Koalisyonu CEO'su Melissa Aucoin, çalışmaya ilişkin düşüncelerini aktardı: “Bu deneme sonuçları sadece somut değil, aynı zamanda yumurtalık kanserinde kalıtsal risk taşıyan kadınlar için güçlendirici nitelikte. İleri evrelerde teşhis konan kadınların büyük çoğunluğuyla, önleyici tedbirlerin iyileştirilmesi yumurtalık kanserinin geleceği üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. İlerleme sağladıkları için Dream Team’i alkışlıyoruz.”

Genetik kanser riskinde aile öyküsü ne demek?

Roni Scheller 59 yaşında yumurtalık kanserinden vefat etmeden önce ailesindeki kadınları genetik testlere katılmaya teşvik etti. Böylece kız kardeşleri Pamela ve Kyle'ın yanı sıra kuzeni Dalin de MAGENTA klinik denemesine kaydoldu. Dalin ve Kyle genetik kanser riskinde negatif çıktı. Pamela’da ise, meme ve kolorektal kanser riskini önemli ölçüde artıran bir genetik mutasyon tespit edildi.

Pamela, tedavi seçeneklerinin risklerini ve faydalarını doktoruyla tartıştıktan sonra, koruyucu önlem olarak göğüslerini ve yumurtalıklarını aldırmaya karar verdi. Ayrıca kolorektal kanser için düzenli tarama testleri yaptırmaya başladı. "Bütün bu süreç bana çok güç verdi," diyen Pamela, "Risklerimin neler olduğunu bilmek ve endişelerimi eyleme geçirebilmek, testten önce hissettiğim sürekli olasılıkları ve ‘eğer öyleyse’yi ortadan kaldırdı." dedi.

Stand Up To Cancer'ın CEO'su Sung Poblete, çalışmanın, uzak yöntemler kullanılarak klinik deneylere daha fazla hasta dahil etmenin mümkün olduğunu gösterdiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@