Paslanmaz Boru İmalatı

​​​​​​​Paslanmaz boru imalatı, fabrikada kütük veya döşeme dökümünde başlar.

Hayat - Yaşam 24.11.2020, 22:41
Paslanmaz Boru İmalatı

Paslanmaz boru imalatı, fabrikada kütük veya döşeme dökümünde başlar. Ağır duvarlı ve geniş çaplı borular sıcak haddelenmiş borudan yapılırken, sıcak veya soğuk haddelenmiş yarık ön malzemeden şerit kaynaklı borular yapılır. Paslanmaz boruların sıcaklık ve soğukluklarına göre sonuçlar değişiklik gösterir. Soğuk şekillendirilmiş borular, sıcak biçimlendirilmiş bobin esaslı hortumlara nazaran daha güçlü mekanik özelliklere ve düz bir yüzeye sahip olur.

Üretim Farklılıkları

Duvar kalınlığı, dış ölçü ve nihai uygulamalar neticesinde paslanmaz boruların birbirinden farklı üretim yolları vardır. Birincisi strip kaynaklı paslanmaz boru imalatı; bu üretim türünde malzeme sürekli olarak boru üretimi olanaklı kılan şerit akümülatörü haline getirilir. İkinci olarak; 6mm’den kalın duvarlı paslanmaz boru, 500-600 mm’den büyük olan geniş OD’ye sahip borular levha veya plakadan parçalar halinde elde edilir. Kalınlık esas alınarak şekillendirme hidrolik pres veya rulo bükme makinesinde yapılır. Genel olarak kaynak; PAW ve toz altı ark kaynağı veya bunların karışımıyla elde edilmiş kaynak makineleriyle X,I veya Y şeklinde eklemlerle gerçekleştirilir. Kökün tekrar eritilmesi için TIG kaynağı sıkça kullanılır.

Kaynağın Şekillenmesi

Dolgu metalinin kullanımına onay vermeyen kodlar altındaki kaynak yapılması hariç,  normal şartlarda kaynak dolgu metali ile yapılır. Kaynağın ardından kaynak dikişleri öğütülebilir ve borular müşteri şartnamesinde belirtildiği gibi veya uygulanabilir standartta tavlanır, su söndürülebilir.  Kumlama ve asitlemeden önce borular, boyut toleranslarını karşılamak üzere kalibre edilir. Nihayetinde borular, hidrostatik (HT), radyografi (RT) veya dyepenentrat testi (PT) gibi başka NDT metotlarıyla test edilir.  Ayrı olarak gerçek ürün standartlarına uygun olarak DT’de test edilir. Belirtilen tüm şartlara uygun olarak hazırlanır, uygulanan prosedür hemen hemen bellidir. Paslanmaz boru imalatı bu şekildedir.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@