Lezzetiyle Ünlü Hemşin Balı

Karadeniz Bölgesi’nde Rize ilimize bağlı Hemşin ilçesinde üretilen Hemşin balı lezzetiyle ülkemizde en ünlü ballardan birisidir.

Hayat - Yaşam 19.06.2020, 17:32
Lezzetiyle Ünlü Hemşin Balı

Karadeniz Bölgesi’nde Rize ilimize bağlı Hemşin ilçesinde üretilen Hemşin balı lezzetiyle ülkemizde en ünlü ballardan birisidir. Lezzetinin yanı sıra Hemşin balının şifa deposu olması bu bala talebin daha fazla artmasına neden olmaktadır. Kahvaltı sofralarında tüketilebildiği gibi, Hemşin balı akşam yemeklerinde çay yanında bazı kek ve pastaların içinde de kullanılabilir. Lezzeti kadar hastalıklara şifa olarak da önerilen bu balın, yaşı ilerlemiş kişilerde görülen Alzheimer ve demans gibi hastalıkları da önlediği görülmektedir. Çocuklarda ve yetişkinlerin tüketmesi sonrasında gün boyunca insanların enerjilerini korumasını sağlayabilmektedir. Vücut eklemlerini iyileştirici gücü de bulunan bu balın içeriğinde bir çok vitamin ve mineral yer almaktadır. B vitaminlerinden çokça zengin olan Hemşin balı içeriğinde B1, B2, C, B6, B5 ve B3 B vitaminleri yer almaktadır. B vitaminlerinin yanı sıra, bakır, iyot, demir ve çinko gibi kaynakların da yer alması bu balın şifa verme oranını yükseltmektedir. Vitamin ve mineral deposu olan Hemşin balında glikoz ve fruktoz da bulunur. Hemşin balı magnezyum, fosfor sodyum klorür, kükürt, demir, kalsiyum, potasyum, ve açısından da oldukça zengindir.

Faydaları Nelerdir?

Lezzetiyle her damak tadına uygun olan Hemşin balının insan sağlığına iyi gelen etkileri kanıtlanmıştır. Düzenli olarak tüketildiğinde bu bal çeşidinin bir çok hastalığı iyileştirici güce sahip olduğu gözlemlenebilir. Yanık ve yaralara iyi gelen bal, cildi tamir edici bir güce sahiptir. Cilde parlaklık verici özelliği olan balın tüketildiğinde ciltteki gözenekleri açtığı bilinir.

Hemşin balının antioksidan açısından zengin olması bu balın hastalıklara karşı bağışıklık kazanmak için tüketilebilecek en değerli besinler arasında tutulmasını desteklemektedir. Kalp rahatsızlıkları, böbrek hastalıkları, denge bozuklukları gibi rahatsızlıklardan koruyucu özelliğe sahiptir.

Hemşin balının belki de en büyük özelliği kış hastalıklarında, bronşit hastalığında, astım hastalığında görülen öksürüğü ortadan kaldırmasıdır. Öksürüğü kesici etkisi olduğu gibi, Hemşin balının kış hastalıklarından koruyucu özelliği de bulunmaktadır. Kış hastalıklarına yakalanmamak için Hemşin balı sabah kahvaltılarından önce bir tatlı kaşığı kadar tüketilmelidir. İsteğe bağlı olarak bağışıklık sistemi için kullanıldığında içine birkaç damla limon sıkılabilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@