Kediler ve Korona Virüs (Covid-19)

Son zamanların en tehlikeli hastalığı olarak nitelendirilen korona dünyadaki etkisini hala göstermeye devam ediyor.

Hayat - Yaşam 29.07.2020, 09:39
Kediler ve Korona Virüs (Covid-19)

Kediler korona virüse olur mu? Kedilerden insanlara virüs bulaşabilir mi? Tüm cevaplar içeriğimizde. Hoş geldiniz J

Son zamanların en tehlikeli hastalığı olarak nitelendirilen korona dünyadaki etkisini hala göstermeye devam ediyor. İlk olarak Çin’in Vuhan eyaletinde ortaya çıktığı söylenen virüs tüm dünyada belirti gösterdi. Virüsten kaynaklı olarak insanlarda haklı bir tedirginlik ve korku var. Binlerce insanın ölümüne sebep veren virüs dünya ekonomisi için de sıkıntılı bir sürece sebep oldu. Günlerce süren karantina süreci resmen yaşamı durdurdu. Hal böyle olunca insanlar evlerine kapandılar.

Kısa bir zaman sonra gerek sosyal medyadan gerek televizyondaki haberlerden insanların evcil hayvanlarını sokaklara attığına hatta ne yazık ki pencereden aşağı attıklarına şahit olduk. İnsanlar evcil hayvanların korona virüsünü kendilerine taşıyabileceklerini düşünerek böyle bir izlenime kapılıp bu dehşet verici eylemi gerçekleştirdiler. Daha sonrasında Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere çoğu alanında uzman kişiler evcil hayvanların virüsü taşıyıp taşımayacağına dair çalışmalar yaptılar.

Yapılan araştırmalardan birini de “Science” bilim dergisi yaptı ve yaptığı çalışmalara göre minik kedilerimizin yeni tip korona virüsle enfekte olabileceğini söyledi. Köpek, tavuk ve ördek gibi hayvanlar üzerinde de çalışmalar yapıldı. İhtimalin kedilere nazaran daha düşük olduğunu gözlemlediler. Yapılan çalışmaya göre kedilerin damlacık yoluyla birbirilerini enfekte edebilecekleri belirtiliyor. Hatta enfekte olan kedilerin solunum organlarında tespit edilen lezyonlar gözlemlenip incelenirse, bu durumun insanlar için çıkarımlar yapıp fikir yürütmede yardımcı olacağı düşünülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü de hayvanların enfekte olabilme durumuna sessiz kalmadı. Bu durumu gündemlerine alarak evcil hayvanların pandemi sürecinde virüsten nasıl etkilendiklerine dair araştırmaları detaylıca yaptıklarını açıkladılar. Bu açıklamaya istinaden Dünya Sağlık Örgütü’nden epidemiyolog Maria Van Kerkhove yaptıkları çalışmalar sonucu elde ettikleri verilere göre “Evcil hayvanların insanlara virüsü bulaştırmada önemli bir rol oynamadığını fakat korona virüs taşıyan bir kişinin evcil hayvanları enfekte edebileceğini” dile getirdi. Bu haberin Nisan ayında yapıldığını göz önünde bulundurarak, o zamanki söylemlere göre evcil hayvanların korona virüs için taşıyıcı olabileceklerine dair güçlü kanıtların olmadığını söyleyebiliriz.

Hayvanlarda tespit edilen ilk vaka New York’ta bulunan Bronx Hayvanat Bahçesi’ndeki Malezya kaplanı Nadia’dır. Nadia’nın pozitif olan hasta bakıcısından enfekte olduğu biliniyor. Belirtileri arasında kuru öksürük ve iştahsızlık olan Nadia’ya yapılan test pozitif çıkmış ve hayvanlarda ilk pozitif vaka olarak kayıtlara geçmiştir.

Aslında yeni korona virüs tipinden ayrı olarak halihazırda kedilerde yaygın olan FIP hastalığının da etkeni bir korona virüstür. Yani kedilerde yer alan korona virüs ailesine dâhil başka bir virüs tipi mevcuttur. Kedilerin bunları taşıyabileceğini daha önceden biliyorduk. Fakat bu gibi korona virüsler insanlara etki eden ve tehlike oluşturan tip korona virüslerden değildir.  Yeni korona virüs daha önce ortaya çıkıp yine büyük etkiler yaratan MERS ve SARS virüsleriyle aynı ailedendir. Yeni tip korona virüs mutasyona uğradığı için bizler bu virüse karşı bağışıklık kazanmış değiliz. Ancak enfekte olup atlattıktan sonra vücudumuz virüse karşı bağışıklık kazanabilir.

Evet, evcil hayvanlarımızdan kedilerin korona virüse yakalanma riskinin köpeklere nazaran daha yüksek olduğundan bahsettik. Fakat unutmamak gerek ki henüz kedilerden insana bulaşma olasılığı söz konusu değildir. Henüz elde edilen verilerin sonuçları böyle bir iddiayı desteklemiyor. Bu yüzden miniklerimize kötü davranmayıp, onları evimizden uzaklaştırmamalıyız. Tabii ki olası riskleri göz önünde bulundurarak hareket edip kedimizin sağlığını da korumak amaçlı tedbirler almalıyız. Keza her ne kadar kedilerden insanlara bulaşma söz konusu olmasa da kedilerden kedilere bulaşma imkânı vardır. Bu durumda kedinize bulaşan virüs kedinizin sağlığını kötü yönde etkileyebilir. Dikkatli davranıp tedbirli olmak da mutlaka fayda vardır. Sağlıcakla kalınız…

Kaynak: Miyavliyo

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@