Kadın Cinayetlerini ve Şiddeti Önlemede ‘WhatsApp Grubu’ Önerisi

Kadına yönelik şiddet ile kadın cinayetlerinin son günlerde artması nedeniyle uzmanlar yoğun ve çeşitli araştırmalar yaparken analiz uzmanı Taner Akkuş da şiddete caydırıcı amaçlı bir öneride bulundu.

Hayat - Yaşam 04.08.2020, 16:02
Kadın Cinayetlerini ve Şiddeti Önlemede ‘WhatsApp Grubu’ Önerisi

Evlilik öncesi eğitim, boşanma öncesi arabuluculuk, öfke ile sinir ayrımı, beyin resetleme ve nefesten kimlik tespiti gibi başarılı birçok projelere imza atan Taner Akkuş, günümüz toplumunda özellikle de son günlerde yaşanan kadına yönelik şiddet ile kadın cinayetlerinin önüne geçebilmek için ‘WhatsApp Grubu’ önerisi getirdi.

“Nasıl ki söz, nişan ve evlilik gibi özel ve mutlu günde her iki taraf yakınları hazır bulunuyorsa tarafların birinci ve ikinci derecedeki yakınları kötü günde de yanlarında olması gerekir.” diyen Akkuş, sözlerine şöyle açıklık getirdi: “söz konusu ailelerin yanında olabilmek için günümüz teknolojisinden faydalanarak bir WhatsApp grubu üzerinden zor günlerinde de yalnız bırakmayarak evliliklerini kurtarmada destek verebiliriz. Adli vakalardaki istatistiksel verilere bakıldığında özellikle kötü sonuçlarla biten evliliklerde tarafların birinci ve ikinci derecedeki yakınlarının yaşanan kötü olumsuzluklardan bilgilerinin olmadığı görülmektedir..” dedi.

Yakınların Tecrübeleri, Önleyici ve Caydırıcı Çareler Üretebilir

“Eşler arasında yaşanan geçimsizlikler ile şiddete meyilli davranışların özellikle de tarafların birinci ve ikinci derecedeki yakınlarının olduğu WhatsApp grubunda paylaşıldığı zaman eşlerin kendi arasındaki olumsuzlukları yakın büyükler tarafından izlenerek müdahale edilme fırsatı oluşturacaktır.” diyen Akkuş, devamında da tecrübelerle sabit çeşitli öneriler ve tavsiyeler ile eşler doğruya yönlendirilerek söz konusu kötü sonuçların önüne geçilebileceğini söyledi.

Akkuş:”Toplum olarak erkeklerimiz etrafına karşın raconcu bir kişilik ile aile içinde yaşananların bilinmemesi yönünde ‘sözde delikanlı’ bir algı taşımaktadır. Bu nedenle WhatsApp grubuna aile yakınları başta olmak üzere mahalle muhtarı, cami imamı, apartman veya site yöneticisi gibi bölgedeki saygın bireyleri de ekleyerek söz konusu süreçte önleyici çareler üretilebilir. WhatsApp grubu sayesinde eşler yakınları tarafından olumsuzluğa doğru giden ilişkilerine tecrübe ile yaşanmış olumlu örneklemeler üzerinden gelecek tavsiyeler ile olumlu bir ilişkiye yönlendirilerek olası bir şiddetin ve kötü sonuçların önüne geçilerek caydırıcılık sağlanabilir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@