İNSANCA YAŞAM PLATFORMU'ndan Kadın cinayetlerinin engellenmesine yönelik önerileri!

Uzun vadeli bir yatırım olarak kültürel ve dini değerlerin birleştirici, hümanist ve kadına değer veren yönlerini ön plana çıkararak onları evrensel insani değerlerle harmanlamak ve uzun vadede eğitim aracılığıyla kadın ve erkek arasındaki “kültürel referans farklılığı açığı”nı ortadan kaldıracak zihniyet değişimini sağlamak

Hayat - Yaşam 15.10.2020, 09:40
İNSANCA YAŞAM PLATFORMU'ndan Kadın cinayetlerinin engellenmesine yönelik önerileri!

Aile içi şiddet ilk uygulandığında “Aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet kayıt formu” polis tarafından doldurulurken polisin şiddet riski ile ilgili (yönlendirici olma özelliğine sahip) vereceği kararın titizliği.

Uzaklaştırılan erkeğe yönelik rehabilitasyon programı

Kadına şiddet vakasına karışmış erkeğe öfke kontrol eğitimi.

Cinayetlerin sıklıkla barışma ya da görüşme randevularında gerçekleşmesi nedeniyle bu görüşmelerin emniyet görevlileri tarafından kontrol edilen, denetlenen mekânlarda ve onların nezaretinde gerçekleştirilmesi.

Özellikle televizyonlarda kadın cinayetleriyle ilgili haberlerin verilmesi sunulması konusunda sıkı denetim. Bu yasakçı bir zihniyet olarak değil cinayetlerin sunuluş biçiminin adeta diğer “uyuyan hücreleri harekete geçirme etkisi” yaptığı düşünüldüğünden dolayıdır. Çünkü kadına yönelik cinayetlerin bir anda peş peşe gerçekleşmesi haber sunumunun adeta kelebek etkisi uyandırdığı sonucuna ulaşılmasına neden olmaktadır.

Dizi filmlerdeki şiddet sahneleri konusunda yapımcıların hassas davranması gerekmektedir.

Ailede arabuluculuk mekanizması devreye sokulabilir.

Boşanma sürecinin uzaması ve çocukların velayeti sorununun mevcut şartlar altında tekrar gözden geçirilmesinde yarar olabilir. Sevilmeyen bir helal olarak boşanma sürecinin hızlandırılması belki de daha hayırlı sonuçlar ortaya koyalabilecektir.

KADES[4] gibi uygulamaların bilinirliği yaygınlaştırılarak şiddete maruz kalan veya kalma riski içinde olan kadınların bu durumdan kurtulmaları sağlanabilir.

İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü 1 Mayıs’a bir gün kaldı.

1 Mayıslar ülkemizde, bir güne sığan bir “gösteri günü” olarak değil, öncesi sonrasıyla iki üç haftaya yayılan, fabrika ve atölyelerden hizmet kurumlarına, sendikalar, emek ve meslek örgütlerinden gençlik ve kadınların ileri kesimlerine, çeşitli türden derneklere kadar kendi geleceklerini işçi sınıfının ve 1 Mayıs’ın şahsında temsil olunan değerlerde bulan geniş emekçi kesimler tarafından kutlanagelmiştir.

1 Mayıs’a gelen hafta (hatta haftalar) boyunca yapılan etkinliklerdeki tartışmalar, bir yandan 1 Mayıs değerlerinin (enternasyonalizm, birlik, dayanışma ve mücadele) işçiler arasında yaygınlaştırılmasına öte yandan 1 Mayıs’ın hangi somut ve sıcak talepler öne çıkarılarak nerede, nasıl, hangi biçimdeki eylemlerle kutlanacağına kadar varıyordu.

İŞYERİNDE VE SOSYAL MEDYADA KUTLAMA

Ama bu yıl 1 Mayıs, koronavirüsle mücadele önlemleri nedeniyle, alışık olunan kitlesel nitelikte herhangi bir etkinlik yapılmadan kutlanacak. Çünkü kitlesel bir araya gelişlerin ve az sayıda kişinin bile “güvenli fiziki mesafe”den daha yakın olmasının yasak olduğu koşullarda kutlanacak.

Öte yandan milyonlarca işçinin, koronavirüs salgınına rağmen, canı pahasına çalışmaya zorlandığını biliyoruz. Sokağa çıkma yasağının “Herkese uygulandığı”nın söylendiği günlerde bile işçilerin “herkesin dışında” tutulduğunu, hatta son haftalarda olağan zamanlardakinden bile daha uzun süre ve daha ağır koşullarda çalışmaya zorlandığını da biliyoruz.

Bu nedenle 1 Mayıs değerlerini işçiler arasında tartıştırmak sadece sosyal medyayla sınırlanamaz. Patronların ve hükümetlerinin işçiyi nasıl bir “şey” olarak gördüklerini şu günlerde daha açıkça görüyoruz. Bu yüzden de geniş işçi yığınları arasında bu konunun tartışılması, kapitalist sistemin “kâr” ile “işçinin hayatını” aynı terazide tarttığını, bu terazide kârın her zaman ağır geldiğini ve işçinin hayatını hiç umursamadığını işçilerin anlaması bugün daha da olanaklı ve önemli hale gelmiştir.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@