Her Çocuk Farklıdır

Birbirlerine benzeyen özellikleri olsa da çocuklar da yetişkinler gibi bir bireydir. Düşünce yapıları, anlama ve öğrenme hızları, yetenekleri birbirinden farklıdır.

Hayat - Yaşam 22.07.2020, 13:46
Her Çocuk Farklıdır

Her insan birbirinden farklıdır ve bu farklılığında farkındadır. Çocuklarımızda birbirinden farklıdır. Düşünce yapıları, anlama ve öğrenme hızları, yetenekleri birbirinden farklıdır. Birbirlerine benzeyen özellikleri olsa da çocuklar da yetişkinler gibi bir bireydir. Anne babalar olarak çocuklarımızın farklılıklarını kabul etmekte bazen zorlanabiliriz. Onlar için kurduğumuz hayaller sadece bizim düşüncelerimizden ibarettir. Çocuklarımızın davranışları bunlarla örtüşmediğinde ya da istekleri farklılaştığında onların ya asi olduklarını ya da yeteneksiz olduklarını düşünürüz. Çocuk ve Ergen Psikiyatri doktoru ile ergenlik sorunlarına çözüm bulabilirsiniz. Oysa çocukların ilgi alanları ve yetenekleri farklı olduğu için sahip oldukları potansiyeli ve başarı ihtimalini kaybetmelerine neden olduğumuzun farkında bile değilizdir. Çocuklarımızın gelecekteki başarı ve mutlulukları için onların farklılıklarını kabul etmemiz gerekmektedir.

Özellikle ergenlik dönemindeki çocukların ebeveynleri ile ilgili olan en büyük şikayetlerinden birisi kıyaslanmalarıdır. Bu tür sorunları Çocuk ve ergen psikiyatri doktoru ile görüşebilirsiniz. Bu ebeveynlerin hatalı davrandığı durumlardan biridir. Bir başkasının matematikte çok başarılı olması sizin çocuğunuzun da bu alanda başarılı olmasını gerektirmez. Sizin çocuğunuz takım sporlarına ya da sosyal bilimlere ya da bambaşka bir alana yetenekli olabilir. Çocuklarının yetenekleri ve ilgi alanları doğru tespit edilemediğinde çocuklar ebeveynlerinin ya da sosyal çevrelerinin dayattığı kalıplar içerisinde sıkışıp kalabilir. Bu da mutsuz olmalarına ve başarısız olmalarına sebep olmaktadır. İnsanların sevmedikleri işte başarılı olmaları mümkün değildir. Dikkatlerini toplayamaz ve potansiyellerini o işte ortaya çıkaramazlar. Çevremiz işini vasat düzeyde yapan insanlarla doludur. Bunun sebebi yetiştirilirken potansiyellerinden farklı bir alana yönlenmek zorunda olmalarıdır.

Her Çocuk Birbirinden Farklıdır

Hala toplumumuzda çocuklar ailelerinin tercihine göre meslek seçmek zorunda kalmaktadırlar. Bilgisayar teknolojilerine çok meraklı bir çocuk üniversite sınavından yüksek puanlar aldığında sırf puanı boşa gitmesinde diye istemediği halde tıp, diş hekimliği gibi farklı alanlara yönlendirilmektedir. Meslek hayatlarında belirli bir seviyeye ulaşmış insanlarda farklı mesleklere yönelme eğilimleri de bundan kaynaklanmaktadır. Çocuk ve ergen psikiyatrisi olarak ailelere önerimiz masasından tıp dergileri yerine programlama kitapları bulunan doktorlar yetiştirmemek için çocuklarımızın ilgi ve yeteneklerini doğru tespit etmek, farklılıklarını kabul etmek gerekir. Çocuklarda kıyas yapmanız özgüvenlerini zedeleyebilir, kıskançlık duygusunun gelişmesine neden olabilir ya da depresif belirtilere hatta madde kullanımına yönelmelerine sebep olabilir.

Kaynak: https://www.cocukpsikiyatridoktoru.com

Uzm. Dr. Rukiye Çolak Sivri

2013 yılında Amerika’daki Yale University School of Medicine Child Study Center’da, Tourette's/OCD Clinic’te, Developmental & Behavioral Pediatrics’de farklı çocuk ve ergen psikiyatri olgularıyla çalıştım. Yale Neurogenetics Laboratories’de otizm araştırmalarıyla ilgili çalışmalara katıldım.
2020 yılından beri mesleğimi daha uygun şartlarda ve sürelerde yapabilmek için özel muayenehanemde hizmet vermeye başladım.

25 ‘in üzerinde yüksek impakt faktörlü uluslararası dergilerde yayınlanmış makale ve poster/sözel bildirim mevcuttur. Bu çalışmalara yapılmış 30’u aşkın atıf bulunmaktadır. 2 kitap bölümü yazarlığı ve 1 kitap bölümü çevirmenliğini yaptım. Birçok kongreye ve eğitim toplantısına panelist olarak katıldım.

Bilişsel Davranışçı Terapi, Dinamik Yönelimli Psikoterapi, Oyun Terapisi, Aile Temelli Tedavi, Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) Temelli Stres Azaltma eğitimleri aldım. Genel tedavi yaklaşımı olarak çeşitli psikoterapi yöntemlerini ve anne baba eğitimlerini ve gerekli durumlarda ilaç tedavilerini kullanmaktayım.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@