Çiçek Balı Faydaları

Çiçek balı denildiğinde akla hemen lezzet geliyor. Çiçek balı yüzyıllardan beri tüm dünyada kullanılan hem lezzet hem de şifa deposu olarak tüketilen bir bal türüdür.

Hayat - Yaşam 19.06.2020, 17:40 07.09.2020, 23:07
Çiçek Balı Faydaları

Çiçek balı denildiğinde akla hemen lezzet geliyor. Çiçek balı yüzyıllardan beri tüm dünyada kullanılan hem lezzet hem de şifa deposu olarak tüketilen bir bal türüdür. Arıların sadece çiçeklerin polenlerinden ürettiği bu bal türü bin bir derde deva olarak bitki bilimciler ve uzman doktorlar tarafından gösterilmektedir. Rize Çiçek Balı mide hastalıkları, unutkanlık hastalıları, kemik sistemi hastalıkları gibi rahatsızlıklara iyi gelen bir türe sahiptir. Düzenli olarak kullanıldığında çiçek balının bağışıklık sistemini koruyucu özellikleri de bulunmaktadır. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez gıdalarından birisi olan çiçek balının peteklerden arınarak tüketilmesi bu balın süzme çiçek balı kıvamına getirilmiş olduğunu göstermektedir.

Çiçek Balının Bilinmeyen Faydaları

Ortalama olarak dünya üzerinde beş bin yıldan beri tüketilen bir lezzet olan balın şifası bir çok uzman tarafından şifa kaynağı olduğu halen daha söylenmektedir. Bilinen faydalarının yanı sıra bilinmeyen bir çok faydası da insanların hastalıklarının şifaya kavuşmasını sağlamaktadır.

Çiçek balının bilinmeyen faydalarının başında bu balın cilt üzerinde büyük etkileri olduğunu bizlere göstermektedir. Cilt için tüketildiğinde ciltteki kırışıklıklara iyi geldiği gibi, cilde parlaklık verdiği ve cilt sarkmalarını önlediği de gözlemlenebilmektedir. Cilde iyi gelmesinin yanı sıra çiçek balının saç uzatma özelliği de çiçek balının bilinmeyen özelliklerinden birisidir. Saçların hızlı uzamasını sağlayan çiçek balı bunun yanı sıra saçlara parlaklık da vermektedir.

Eklem romatizması ve eklem ağrıları bir çok kişinin muzdarip olduğu ve yıllarca çektiği rahatsızlıklardandır. Çiçek balının antibiyotik özelliği bulunmaktadır. Antibiyotik özelliği ile kış hastalıklarını ortadan kaldırıcı güce sahip olan çiçek balı öksürüğü kestiği ile de tanınan bir gıdadır. Çiçek balı sıcak su içine katılarak tüketildiğinde kabızlığı önleyici güce sahip olur. Fakat soğuk su içinde tüketildiğinde ise ishali ve mide bulantısını kesici bir yapıya sahiptir.

Vitamin deposu olan çiçek balının bir çok türde vitamin eksikliğini de ortadan kaldırıcı etkiye sahiptir. B vitaminleri açısından zengin olan çiçek balı, B vitamini eksikliği yanı sıra magnezyum eksikliği, potasyum eksikliği, demir eksikliği ve folat eksikliği gibi vitamin eksikliği rahatsızlıklarını da tedavi etmektedir.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@