Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

İnsanların günlük yaşantısını derinden etkileyen ve insanları yaptığı işten alıkoyan, iletişimi engelleyen bir rahatsızlık türüdür.

Hayat - Yaşam 28.09.2020, 16:51 21.10.2020, 21:48
Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

BAŞ AĞRISI  

İnsanların günlük yaşantısını derinden etkileyen ve insanları yaptığı işten alıkoyan, iletişimi engelleyen bir rahatsızlık türüdür. Baş ağrısını hissettiğiniz de sanırsınız ki kafanıza çekiçle vuruyorlar ya da başınızı koparmaya çalışıyorlar. Bu ağrılar kafanızın yani daha doğrusu başınızın sadece belirli bir kısmında kendini gösterir.

Ama baş ağrıları hep sürmez, en fazla yarım saat kendini gösterir ya da belirli aralıklar ile rahatsızlık verir. Eğer bu baş ağrınız ertesi günlerde aynı şekilde ve aynı şiddetle de devam ediyorsa yardım almanız da büyük bir fayda var.

Migren Baş Ağrısı

  • Migren baş ağrısının genellikle belirtisi şiddetli bir baş ağrısı çeşididir. Migren baş ağrısını diğer baş ağrısı türlerinden ayıran özellikler şunlardır;
  • Belirli bir aralıklarla bağ ağrısı yapar,
  • Baş ağrısının yanı sıra aşırı mide bulantısı, kusma da görülür,
  • Normal diğer baş ağrısı çeşitleri gibi başın sadece belirli bir kısmında veya bölgesinde görülmez. Kafanın yarısında bu ağrı şiddeti hissedilir ve yahut da tamamında,
  • Haftada birkaç kez ve yahut da daha nadir sıklıklarla kendini gösterebilir.

Migren hakkında daha fazla bilgi almak için migren nedir, migren belirtileri nelerdir içeriğine bakabilirsiniz.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

    Bu baş ağrısı çeşidi aslında bir nedene bağlı değildir. Beyinle ya da başka bir nörolojik unsura bağlı değildir. Çok hafif hissedilen bu baş ağrısı türü aslında kendini daha çok strese bağlı ortamlarda ya da insanın kendisini psikolojik ve yahut ruhsal anlamda kötü hissettiği zaman da meydana çıkar. Aslında bir nevi psikolojik bir baş ağrı çeşidi de dememiz mümkündür.

Küme Tipi Baş Ağrısı

  • Adından da anlaşılacağı üzere baş ağrısı şiddetinin sadece belirli bir bölge de ve ya kısımda bulunmasıdır.  
  • Aşırı derece de dayanılmaz bir baş ağrısıdır. Bu ağrı hastanın genellikle ilk olarak tek bir göz çevresi içerisinde başlar. Oradaki göz çevresi bölgesinden, hastanın boyun kısmına, bel kısmına veya omuz kısmına ağrı yönelebilir.
  • Baş ağrısının bulunduğu göz kısmında, göz kapağının düşmesi, gözün aşırı derece kızarmış bir halde olması çok dikkat çeker.
  • Bunun yanı sıra yine baş ağrısının bulunduğu gözden yaş akıntısı olabilir. Adeta hasta durmadan ağlıyormuş hissi verir.
  • Ve ya bir diğer belirti olrak gözün aşırı şişmesi yüz de anlam verilmeyecek derece de ve oldukça dikkat çekici hale gelen ter, soluksuzluk da küme tipi baş ağrısının belirtileri arasındadır.

 

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Stresten kaynaklanan baş ağrılarına en iyi çözümlerden biri de eğer evde ilacınız yoksa ya da herhangi bir sağlık kuruluşlarına gidemiyorsanız, çözüm aslında bitki çaylarıdır. Sizi sakinleştirecek ve rahatlatacak, rezene çayı, papatya çayı ya da ıhlamur çayı gibi çayları tercih edebilirsiniz. Bu çayların yanı sıra zencefil çayının ve Melisa çayının da oldukça etkisini görebilirsiniz.  

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@