Aranan Personel Olmanın 6 Kuralı

İş yerinde sevilen ve aranan bir personel olmak istiyorsanız çok dikkatli ve stratejik bir şekilde davranmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Hayat - Yaşam 14.09.2020, 00:50
Aranan Personel Olmanın 6 Kuralı

İnsanların çalışmaları sırasında karşılaştıkları bazı sorunlar olabilir. Özellikle kalabalık ortamlarda çalışan kişiler, burada ön plana çıkmak için sürekli olarak bir rekabet içinde olacaklardır. Bu durum aynı zamanda mesai arkadaşları arasında çeşitli tepkilerin ortaya çıkmasını tetikleyebilecektir.

Bu gibi durumlar karşısında iş yerinde “istenmeyen adam” olarak ilan edilmeniz de söz konusu olabilecektir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız, o zaman çeşitli sorunlarla da mücadele etmeniz gerekecektir. Öyle ki, işinizi yapamaz hale gelmeniz de söz konusu olacaktır. Bundan dolayı, bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmadan gerekli olan önlemleri almayı ihmal etmemelisiniz.

İş yerinde sevilen ve aranan bir personel olmak istiyorsanız çok dikkatli ve stratejik bir şekilde davranmanız gerektiğini unutmamalısınız. Özellikle bu strateji ile ilerlerken kesinlikle yapmacık tavırlardan uzak durmalı ve insanlarla samimi bir şekilde konuşmalısınız. Bunun için gerekirse resmi makamlardan yardım talep etmekten çekinmemelisiniz. Öyle ki, iş yerinde göstermiş olduğunuz performans sayesinde “aranan adam” olmayı başarabilirsiniz.

Şimdi sizlere, iş yerinde nasıl “aranan personel” olabileceğinizi öğrenebileceğiniz 6 temel kuraldan bahsedeceğiz. Bu kuralları çok iyi bir şekilde analiz ederek hayatınıza yansıtabilirsiniz. Bu sayede gerçekten de insanların sevdiği, saygı duyduğu ve güvenebileceği bir kişilik olma özelliğini de elde etmiş olursunuz. Bununla birlikte sadece iş ortamında değil, günlük yaşam içinde herkes tarafından takdir edilen bir kişiliğe bürünmüş olacaksınız.

1- Tarafsız Olun

Tarafsızlık, bulunduğunuz konum içinde daha saygılı ve sevilen bir kişilik olmanız açısından oldukça önemlidir. Özellikle yönetici pozisyonunda bulunuyorsanız, personellerin arasında yaşanan sorunlarla ilgili tamamen tarafsız olmayı unutmamalısınız. Personeller arasında, özellikle ikili ilişkiler sırasında herhangi birisinin tarafını tutmanız söz konusu olursa bu durum farklı sorunların ortaya çıkmasına da tetikleyecektir. Bunun için konu ne olursa olsun insanlara tarafsız bir şekilde yaklaşmalı ve ortaya çıkan bir sorun varsa bunu tarafsız bir şekilde çözüme kavuşturmalısınız. Tarafsız bir şekilde yapacağınız müdahaleler, sizi daha sevilen ve saygı duyulan bir kişiliğe dönüştürecek ve insanların size güvenmesine yardımcı olacaktır.

2- Dedikodu Yapmayın

Dedikodu yapan insanlar, hangi ortamda bulunuyor olursa olsun saygın, güvenilir ve başarılı olarak kabul edilen insanlar olamazlar. Saygınlık ve güvenilirlik kavramları için bulunduğunuz ortamda kesinlikle dedikodu gibi basit durumlara girmemelisiniz. Bu tür durumlara karşı takınacağınız tavırlarda net olmalı ve insanlarla ilgili konuşmaları dedikodu mahiyetine dönüştürmemelisiniz.

Bulunduğunuz ortamda çalışan insanlarla ilgili günlük konuşmalar yaparken, onların dedikodusunu yapmak yerine eğer hata olarak gördüğünüz bir durum bulunuyorsa bunu direkt olarak kendisine iletmeniz daha doğru bir davranış olacaktır. Unutmayın ki hangi ortamda olursa olsun dedikodu yapan insanlar asla sevilen tipler olmamaktadır.

3- Bilgili Olun

İnsanların size karşı saygılı olmasını ve size sevmesini istiyorsanız aynı zamanda bulunduğunuz ortamdaki en bilgili insan olmaya gayret göstermelisiniz. Özellikle yaptığınız çalışmaları tamamen bilgiler ışığında yapmaya gayret etmeli ve bu gayretinizi insanlara samimi bir şekilde göstermelisiniz. Özellikle bulunduğunuz sektördeki tüm gelişmeleri yakından takip etmeli ve gelecek dönemlerde ortaya çıkabilecek yeniliklerden anında haberdar olarak kendinizi bu yönde adapte etmelisiniz. Bu şekilde davranıyor olmanız, aynı zamanda iş yerinde size karşı saygının olmasına tetikleyecek ve “aranan personel” olmanız adına önemli bir adım olacaktır.

4- Nazik Olun

Bulunduğunuz ortamda insanlara karşı nazik olmanız, onların size karşı tavırlarını da etkileyecektir. Kaba davranan bir insanın bulunduğu ortamda sevilmesi ve saygı duyulması, ihtimal dahilinde değildir. Bu durum aynı zamanda sizin “istenmeyen adam” olmanıza da neden olacaktır. Kaba bir yapıya sahipseniz, insanlar size işyerinde bulunmanızdan dolayı saygı gösteriyor gibi görünseler de aslında içten içe sizden nefret edeceklerinden dolayı gerçek manada saygıyı size gösteremeyeceklerdir.

Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için insanlara karşı nazik ve saygılı olmayı asla unutmamalısınız. İnsanlara karşı nazik ve saygılı davranışlar içerisinde bulunduğunu sürece onların da aynı tavır da sizlere karşılık vereceğini asla unutmamalısınız. Unutmamalısınız ki kaba ve kötü konuşan bir insanın başarılı olması ve bulunduğu ortamda saygı duyulması ihtimal dahilinde olmayacaktır. Bu durumda “aranan personel” olmanızda tamamen hayal olacaktır.

Güler Yüzlü Olun

Somurtkan ve asık suratlı bir yapıya sahip olan insanların, bulunduğu ortamda sevilmeyen kişiler olması kadar doğal bir şey yoktur. Özellikle insanlara karşı tebessüm etmekten uzak duran ve asık suratlı davranan bir kişinin, çalıştığı ortamda da gerilime sebep olacağı unutulmamalıdır.

Güler yüzlü olmak hem insanları size karşı olan tavırlarının düzelmesine yardımcı olacak hem de ortamda oluşabilecek herhangi bir gerginliğin kısa sürede ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Güler yüzlü olmak problemlerin çözümünde oldukça başarılı olmanıza yardımcı olurken aynı zamanda insanların size karşı sempati duymasını da sağlayacaktır.

6- Mutlu Olduğunuz Yerde Çalışın

Herhangi bir işi tam anlamıyla layıkıyla yapabilmek için öncelikle o işte mutlu olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Mutluluk, ancak sevilen bir işin yapılmasıyla mümkün olacağından dolayı mutlaka sevdiğiniz iş ile meşgul olmalısınız. Bu durum genellikle uzun süreli çalışmalarda daha net ortaya çıkabilmektedir. Özellikle uzun süre aynı işi yapan kişiler, bu işi severek yapmıyorlarsa o zamanda mutlu olmaları ve buna bağlı olarak da başarılı olmaları mümkün olmayacaktır.

Sevdiğiniz işi yapabilmek için ise ilk olarak iş başvurularında dikkatli bir şekilde hareket etmelisiniz. Özellikle CV hazırlama işlemleri sırasında bu kriterleri dikkate almalı ve önceliklerinizi buna göre sıralamalısınız. Aksi takdirde çalışabileceğiniz bir iş bulmanıza rağmen mutlu olmanız mümkün olmayacaktır. Bunun için buradan profesyonel destek almayı ihmal etmemelisiniz. Öyle ki doğru bir şekilde CV hazırlama ve iş başvurularında kullanma imkanı elde etmiş olursunuz.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@