Anıl Uzun Yorumluyor: Bulut Teknolojisi ve Finansal Hizmetler

Bulut teknolojisinin sunduğu ilerlemeler sayesinde günümüzde pek çok sektör hizmetlerinin maliyeti ve pazara sunuş süresini kısaltarak güvenliğini arttırmış durumda.

Hayat - Yaşam 11.12.2020, 17:34
Anıl Uzun Yorumluyor: Bulut Teknolojisi ve Finansal Hizmetler

Anıl Uzun Yorumluyor: Bulut Teknolojisi ve Finansal Hizmetler

Bulut teknolojisinin sunduğu ilerlemeler sayesinde günümüzde pek çok sektör hizmetlerinin maliyeti ve pazara sunuş süresini kısaltarak güvenliğini arttırmış durumda. Bu durum finansal hizmetler ve finans teknolojileri hizmetleri sağlayan şirketlerin de kısa zamanda büyük bir dönüşüm yaşamasına fırsat veriyor.

Finans teknolojileri daha önce insanların yürüttüğü hizmetleri mobil cihazların sürdürmesine olanak sağladı. Kuşakların değişmesi ile de tüketici tercihleri değişti ve teknolojiye olan ihtiyaç çok daha fazla arttı. Bu sebeple finansal hizmetler sunan şirketler teknolojik altyapılarını yeniliklere uyumlu hale getirirken kurumsal yapılarını ve çalışma modellerini de değiştirmek zorunda kalıyor. Bu bağlamda şirketler altyapılarını bulut teknolojilerine aktarıyor. Bu geçiş süreci şirketlerin daha büyük bir müşteri veri tabanına ulaşmasına ve şirketlerin daha eşit şartlarda rekabet etmesine olanak sağlıyor.

Anıl Uzun devam ediyor;

Bulut teknolojisi şirketlere ticaret, risk yönetimi, dolandırıcılığa karşı mücadele ve hatta potansiyel birleşmeler ve satın almalar gibi faaliyetlerde veri kaynaklı karar alma süreçlerinde oldukça kolaylık sağlıyor. Bulut sistemi şirketlerin kendi imkanları ile halledemeyecekleri etkin ve verimli bir araç olarak şirketlere kolaylık sağlıyor. Bulut sistemi ile şirketler kolaylıkla veri topluyor, depoluyor ve işliyor. Bulut sistemi ile kurumlar verilerin analizi, görselleştirilmesi ve depolanmasını hallediyor, aynı zamanda bulut sistemi şirketlere müşteri analizi, ürün fiyatlandırma, yeni ürün geliştirme ve satış konusunda kararlar alırken çok fazla yardımcı oluyor.

Anıl Uzun görüşlerini şu şekilde sürdürüyor;

Finans teknolojileri sunan şirketleri de bulut teknolojisini kullanarak müşteri deneyimlerini zenginleştirerek, pazar paylarını artırıyor. Bulut sistemi ile finans verileri düzenli bir yapıda ve yedekli olarak depolanabiliyor, bu sayede projelerin maliyetleri düşüyor ve projelerin hızlanmasını sağlıyor. Şirketlerin projeleri bulut sisteminin yardımcı ile daha az kişi ve daha az masraf ile yürütmesi kâr marjını da artırıyor. Örneğin daha önce 10 kişilik insan kaynağı ile yürütülen bir proje bulut teknolojisinin yardımı ile operasyonel yük büyük anlamda ortadan kalkıyor ve 3 kişilik bir ekiple halledilebilir hale geliyor.

Bulut teknolojisi ile bugün işletmeler müşterilerine çok daha sağlıklı hizmetler sunabilir hale geldi. Örneğin, borsa konusunda müşteriler, finansal veriye iki kat daha hızlı ve daha tutarlı bir biçimde erişebiliyor ve bu hizmet kalitesi kullanıcı deneyimi açısından oldukça fayda sağlıyor.

Finansal kurumlarda risk yönetimi ihtiyacını karşılayabilir hale gelen bulut teknolojisi sayesinde limitsiz bir bilişim ve depolama kapasitesine sahip olan kurumlar farklı veri kaynaklarını bütünleştirebiliyor ve çok daha kapsamlı güvenlik sertifikaları ve onay belgeleri ile veri şifreleyebiliyor. Bununla birlikte bulut sisteminin getirdiği otomasyon ile insan hatası ihtimalini ortadan kaldırarak zaman ve sermayeden tasarruf sağlıyor.

Bir süredir etkin bir şekilde kullanılan bulut teknolojisi artık finans teknolojileri firmaları için olmazsa olmaz. Bankalar gibi yerleşik ve büyük kurumlardan tutun, yeni başlayan start-uplara, bütün firmalar bu teknolojiden faydalanıyor. Başta şüpheyle yaklaşılan bulut teknolojisi tıpkı yapay zekâ ve makine öğrenmesi gibi günlük hizmetlerin ayrılmaz bir parçası haline geldi. 

Pek çok firma ürünlerinin ve hizmetlerinin rekabet edebilmesi için teknolojiye ihtiyaç duyduğunu biliyor. Bu teknolojiyi en kısa zamanda ve en etkin şekilde kendi bünyelerine adapte edebilen firmalar ise rekabete bir adım önden başlıyor. Bu durum sadece özel sektörde değil devlete ait veya devlet destekli şirketler için de geçerli. Bulut teknolojisi ile verilerini doğru ve etkin bir şekilde depolayıp analiz edebilen kurum ve kuruluşların gelecekteki başarıları için kendilerine gelecekten bir bilet aldıklarını söylemek yanlış olmaz.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@