Ruhumun Perdeleri'nde eğitime dair yaklaşımlar

Şair Yazar Gurbet Duymuş'un kitabını değerlendiren EYD Bilim Uzmanı  Hasan Güneş yazdı..

Hasan Güneş 26.01.2019, 22:11
Ruhumun Perdeleri'nde eğitime dair yaklaşımlar

RUHUMUN PERDELERİ ‘NDE EĞİTİME DAİR YAKLAŞIMLAR

Usta kalem, yazar-şair ve eğitimci  Gurbet Duymuş Ruhumun Perdeleri adlı eserinde eğitimci kimliğiyle doğrudan beş deneme yazısı kaleme almıştır. “Türkçem” adlı denemesinde bir toplumun temel dinamiklerinden “dil” kültürel öğesinin toplumsal bütünleşmeye katkısına dolaylı olarak değinmektedir.

Yine bir diğer deneme yazısı olan”Okumak ” adlı bölümde okumak eyleminin içten güdülenmeyle beraber bir öğrencinin öğretmeni tarafından nasıl güdülenebileceğini gözler önüne sermektedir. Bununla birlikte, Yazar Duymuş’un ;okula devam etmesinin ,babasının karşı çıkmasına rağmen yaşadıkları zorlukları ve okuma çabalarının benzer durumdaki kız çocuklarına rehber olarak değerlendirilmelidir. Aynı deneme yazısında Şair Duymuş ‘un avukat olma isteğine rağmen, babasının engellemesi sonucu edebiyatı tercih ettiği anlaşılmaktadır.  Eğitim koçu Duymuş edebiyat alanında da yetenekli olduğu ve öğretmenlik mesleğine bağlı olduğunu ,bu noktada da çocuk ve insan sevgisinin öncelikleri arasında olduğuna işaret etmektedir.

Diğer taraftan;  eğitimci yazar Duymuş “ İletişimsizlik ” adlı eserinde bazı teknolojik araçlarla çocukların konuştuğunu vurgulamaktadır. Aslında burada Duymuş çocukların dolaylı olarak sosyalleşmelerinin olumsuz etkilendiğini ve aynı zamanda çocukların işbirliğinden ve dayanışmadan yoksun olarak topluma yabancılaştığını ifade etmektedir.

Yazar; “ Çocukların Daralan Dünyası” adlı denemesinde çok farklı ve önemli konulara değinmiştir. Bunlar sırasıyla ve maddeler halinde şu şekildedir:

1- Çocuğun sosyalleşmesinde oyunun önemine dolaylı olarak göndermelere değinmektedir.

2- Günümüz çocuklarının bazı çevrelerce ifade edilen “proje çocuklar” haline dönüştüğünü, bunun da çocuklar açısından olumsuzluklarına dolaylı olarak değinmiştir. Ancak, yazar ruh ve vücut sağlığının bir çocuk için daha önemli olduğunu işaret etmektedir.

3- Çocukların yeteneklerinin farklı olduğuna değinerek, günümüzde tartışılan “ Çoklu Zeka Kuramının” önemine ve haklılığına ilişkin dolaylı yolardan atıfta bulunmaktadır.

4- Çocukların sevilecek ve değer  verilecek farklı özelliklerinin olduğuna değinerek dolaylı yapmanın öğrencileri kategorileştirmenin sakıncalarına dolaylı yolardan vurgulamıştır. Aslında, yazarın böyle bir anlayışı yaratıcılığın temeli olan özgürlük, adalet ve eşitlik öğelerine hizmet etmektedir.

5- Çocukların farklı yeteneklere sahip olduğunu; her çocuğun doktor, mühendis vb. olamayacağını; bu ülkenin fırıncıya, pazarcıya da ihtiyacı olduğunu belirtmektedir. Kuşkusuz, böyle bir anlayış sosyolojik olarak toplumun her statüde ve konumda mesleğe ihtiyacı olduğunu belirtmesi açısından önemlidir. Aslında, Yazar Duymuş’un bu bakış açısının  Sosyolojinin kurucularından Durkhem’in organik dayanışma kuramıyla ilgisi bulunmaktadır. Bilindiği gibi bu kuram meslekler ve dolayısıyla işbölümü toplumsal düzeni vb. sağladığını iddia etmektedir.

6-Eğitimci yazar  çocukların  etkili öğretme-öğrenme yaşantıları için okul-aile işbirliği önemine dolaylı olarak göndermelerde bulunmaktadır.

Diğer taraftan, Şair Duymuş’un  “Çocuk  ve Sevgi Üstüne ” adlı yazısı ;çocuklar ve insanlar için önem taşıyan ,ruh sağlığı için önem arz eden “çalışma” kadar önemli ve değerli olan  aynı  zamanda motivasyon ,yaşama tutunmanın ve var olmanın temeli “sevgi “öğesinin önemine vurgu yapmaktadır. Böylece, öğretmen Gurbet Duymuş ‘un ruh sağlığı açısından önem taşıyan sevgiyi ele alması birçok  psikiyatristin  paralelinde bir görüşe sahip olduğunu göstermektedir . Bu da eğitim açısından değerli bir yaklaşımdır.

Eğitimci  yazar Gurbet Duymuş’un  bu eleştiriler ışığında başta eğitim sonra psikoloji ve sosyoloji alanlarında da  bilgi zenginliğine sahip olduğunu vurgulamak gerekir.

EYD Bilim Uzmanı  Hasan Güneş

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@